Osobní Bůh a velikost Vesmíru

Podle Bible byl člověk stvořen “k obrazu Božímu”. Bůh člověku věnuje speciální pozornost, Člověk je dokonce předmětem Boží lásky. Tomu odpovídá i biblická kosmologie: Propastná tůň, na ní plochá Země, a nad tím celým Nebeská klenba co by místo pro Boha. Slunce, Měsíc a hvězdy jsou světla na nebeské klenbě, určená k poskytování znamení (pravděpodobně v souvislosti s astrologií), a měření dnů, měsíců a let. Všechno je to stvořeno pro člověka, který je vyvrcholením a završením Božího Stvoření.

Tato představa “malého Vesmíru”, “uzpůsobeného pro Člověka”, dává z teologického hlediska hezky smysl. Žel, skutečnost je dramaticky jiná.

Hvězdy nejsou malá světélka na Nebeské klenbě, určená k poskytování znamení lidem, a k tomu aby byla noc zajímavější. Ani Slunce není pouhé světlo na nebeské klenbě, ale je to ohromná koule žhavého plazmatu, milionkrát (!) těžší a 330 tisíc krát větší než Země, která kolem něj obíhá. Kdyby Slunce byla metrová koule, pak Země bude obíhat cca 150 metrů daleko od ní, a nebude větší než třešeň. Nejbližší hvězda (Proxima Centauri) bude v tomto měřítku neuvěřitelných 40 tisíc kilometrů daleko! A mezi tím jen černočerné mrazivé pusto a prázdno. Každá z tisíců hvězdiček viditelných na černé noční obloze, je podobně ztracena v černém mrazivém prázdnu a mezi tím desítky tisíc kilometrů ničeho.

Máme-li ostříží zrak, pak za jasné bezměsíčné noci, na nebi neznečištěném světelným smogem, lze vidět asi 3000 hvězd. Přibližně stejný počet hvězd je vidět i z opačné polokoule, tedy na celé obloze je za ideálních podmínek pouhým okem vidět asi 6000 hvězd, které jsou jen málokdy dál, než jednotky tisíc světelných let (cca 10 milionů kilometrů v našem měřítku se Sluncem coby metrovou koulí).

Zajímavější než to co je vidět pouhým okem je ovšem to, co je vidět dalekohledem. Už malým triedrem lze vidět stovky tisíc hvězd, a v celé naší galaxii je pak neuvěřitelných cca 150 miliard (!) hvězd, vyplňující prostor disku o průměru kolem 100 tisíc světelných let. Velkou část těchto hvězd nelze vidět ani těmi největšími dalekohledy, protože jsou skryté za oblaky mezihvězdného prachu, halícími jádro galaxie. Naše Slunce je v tomto gigantickém systému mrňavá hvězdička, ztracená v mračnech jiných hvězd jednoho ze spirálních ramen naší Galaxie.

Jak si mohou křesťané myslet, že my lidé v tomto ohromném systému zabíráme jakkoliv významné místo? Že snad dokonce byl stvořen celý pro nás???

Když se za jasné podzimní noci zadíváme několik měsíčních úplňků nad prostřední hvězdu ze souhvězdí Andromedy, směrem ke Cassiopei, uvidíme, budeme-li mít štěstí, stěží viditelný, malý mlhavý obláček. Vědci dlouho netušili co je tento obláček zač, ani jak je daleko. V 17. století považoval Christian Hugens za dírku v obloze, skrze kterou jsou vidět prostory za oblohou. Edmund Halley se domníval, že jde o otvor, kterým k nám proniká světlo z Prvního dne, stvořené Bohem. Teprve na začátku 20. století bylo dokázáno, že tento mlhavý obláček je Galaxie, velmi podobná té naší. Obsahuje ještě více hvězd, než naše galaxie, cca 450 miliard. Od té doby byly podobných hvězdných ostrovů nalezeny pomocí velkých dalekohledů doslova miliony…

Vesmír je MNOHEM větší, než si kdokoliv z nás dokáže představit. Ač je tak obrovský, je při tom extrémně neútulný, nepředstavitelně pustý, mrazivý (kolem -269 stupňů celsia, neboli cca 3,5 Kelvina) a prázdný. Kdo si vůbec může myslet, že toto všechno stvořil Bůh PROTO, abychom se my lidé mohli pinožit na naší Zemičce menší než nejmenší kapička vody v oceánu, a abychom ho mohli uctívat a modlit se k němu? Kdo si vůbec může myslet, aby Bůh měl jakýkoliv zájem na tom, abychom ho my, kteří jsme menší než nic, milovali??? Kdo si může myslet, že by tento bůh mohl řešit, zda a kdo z nás půjde nebo nepůjde do nebe, koho potrestá a koho nepotrestá? Kdo si může myslet, že takový Bůh řeší, co a s kým děláme v posteli?

V roce 2003 provedli astronomové pozoruhodný experiment. Nechali Hubblův teleskop snímat po dobu několika dní oblast oblohy velkou asi 11 čtverečních úhlových minut (1/70 měsíce v úplňku). Obrázek, který tím vznikl, je znám jako Hubble Ultra Deep Field a je to podle mého názoru jedna z nejvíc fascinujících fotek všech dob. I na takto mrňavém kousíčku oblohy je rozlišitelných nejméně deset tisíc galaxií, z nichž každá obsahuje v průměru stovky miliard hvězd. Z toho lze snadno odvodit, že viditelná část Vesmíru obsahuje přinejmenším stovky miliard galaxií… Zde by se měl přemýšlivý čtenář asi zastavit, zavřít oči a zkusit si to představit.

Tento ohromný až děsivý Vesmír vznikl před 13,5 miliardami let. Křesťané věří, že Boží Syn byl na Zemi seslán před dvěma tisíci lety. Kdybychom dějiny Vesmíru vtěsnali do jednoho roku, tedy Vesmír by vznikl 1. Ledna, pak by Země a Slunce vznikly někdy ke konci srpna. Mnohobuněčný život by přišel na scénu v polovině prosince. Dinosauři vládnou Zemi 5 dní před Silvestrem, k rozvoji savců dojde 30. prosince před polednem. Moderní člověk se na scéně objeví cca 5,5 minuty před koncem roku, a 2,5 minuty před konce roku opustí Afriku a začne kolonizovat svět. Milující Ježíš, Syn Boží a Spasitel, přijde na Zemi 4,7 sekundy před Silvestrovskou půlnocí. (těch 4,7 sekundy trvá v našem měřítku oněch 2000 let, a právě těchto 2000 let tvoří dějiny Křesťanství). Vážně se někomu zdá, že tento způsob stvoření dává SMYSL?

Ježíš má být podle křesťanů Jednorozený Boží Syn. Pokud by v nás mělo ležet gró stvoření, proč by pak měl Bůh tvořit tak šíleně rozlehlý a nepředstavitelně velký Vesmír, plný stovek trilionů hvězd v miliardách galaxií? Pokud všechno je zde v zásadě kvůli nám, k čemu ta ohromná propast času před námi? Lze si vůbec představit větší domýšlivost, než tvrdit, že zrovna kvůli nám Bůh obětoval svého jednorozeného Syna, a že to celé měl od začátku TAKTO naplánováno?! Jak si lze vůbec myslet, že jsme-li my završením Stvoření, že by Bůh postupoval takto plýtvavě, a tvořil v tak nepředstavitelně nedosažitelných vzdálenostech od nás gigantické komplexy pustých světů, nemající k nám žádný vztah, a nemajících na nás žádný vliv?

Neumím si představit, co jiného mohou křesťané na tyto námitky odpovědět, než “ano, umím si to představit, protože cesty Boží jsou nevyzpytatelné. Bohu nemůže nikdo rozumět.”.

Ponechme teď stranou úvahu o stavu mysli, které podobná “vysvětlení” přijdou uspokojivá, připomeňme článek z minulého týdne který jistě také ledacos vysvětluje, a uvědomme si, že mají-li pravdu ateisté, a osobní Bůh neexistuje, pak představa Vesmíru jak jsme ho dnes popsali, není ani absurdní, ani bláznivá, ani nesmyslná. Namísto toho je úžasná, závratná, omračující, točí se z ní hlava, a ty přemýšlivější z nás podněcuje k touze vědět, přemýšlet a poznávat.

102 thoughts on “Osobní Bůh a velikost Vesmíru

  1. caspar

    Je celkem lhostejné. k jakému závěru dospěla tahle diskuze pod názvem “Osobní Bůh a velikost Vesmíru”. Skutečnost je taková, že člověk je větší než Vesmír, že Země je stále ve středu světa i přesto, že je planetou bezvýznamného Slunce. Vesmír je tak veliký, jak mu dovolím já nebo kdokoli z vás. Je to způsobeno obrazem Boha v každém z nás. Je mi líto, že tenhle obraz ateisté, ač mají oči, nevidí. Až jednou každý z nich pochopí oč jde, to bude slávy.

  2. Machi

    “Vesmír je tak veliký, jak mu dovolím já nebo kdokoli z vás.”
    Proč mi to připomíná 1984?

  3. Adela

    caspar says:
    May 4, 2011 at 8:16 pm
    Skutečnost je taková, že člověk je větší než Vesmír,
    Vesmír je tak veliký, jak mu dovolím já nebo kdokoli z vás.

    Naše vědomí existuje závisle na hmotě, vnímání hmoty je závislé našem vědomí. Vědomí bez hmoty neexistuje.

    Uvedu jednoduchý příklad. Pil jste někdy alkohol?
    Jednoduchý příklad toho, že hmota vědomí ovlivňuje.

  4. Machi

    Adela:
    “Naše vědomí existuje závisle na hmotě, vnímání hmoty je závislé našem vědomí. Vědomí bez hmoty neexistuje.”
    Fuj, škaredý bakaný materialismus 🙂

  5. caspar

    😀 Je to úžasné. Myslím tím vaše “nad hodnotové” reakce. Začínáte mě, nechci napsat rozesmávat, napíši tedy bavit. Prosím pěkně neutuchavejte!

  6. Adela

    Machi says:
    May 4, 2011 at 9:40 pm

    Materialismus je e-e, dokonce zavání marxismem. Ten je taky e-e.

    Vatikán oficiálně neschvaluje komunismus, socialismus a liberalismus. Zajímavý výběr ideologií.
    Pracuj se na hledání zdroje.

  7. Adela

    Adela says:
    May 4, 2011 at 10:16 pm

    Zdroj: http://www.vatican.va/archive/ccc_css/archive/catechism/p3s2c2a7.htm

    2425 The Church has rejected the totalitarian and atheistic ideologies associated in modem times with “communism” or “socialism.” She has likewise refused to accept, in the practice of “capitalism,” individualism and the absolute primacy of the law of the marketplace over human labor.207 Regulating the economy solely by centralized planning perverts the basis of social bonds; regulating it solely by the law of the marketplace fails social justice, for “there are many human needs which cannot be satisfied by the market.”208 Reasonable regulation of the marketplace and economic initiatives, in keeping with a just hierarchy of values and a view to the common good, is to be commended.

  8. Karel

    Co je více, množství, velikost, čas, nebo vědomí, které to vše je schopno pojmout?

  9. Michal Post author

    Lidské vědomí samozřejmě ani ZDALEKA není schopno to vše pojmout. Ani vědomí všech lidí na Zemi není schopno pojmout dostatečně velký rozsah znalostí a faktů z (reálného) Vesmíru…

  10. Michal Post author

    Znamená to, že tvrdíte, že nemůže existovat mimozemský život, který naopak přesahuje naše lidské vědomí?

    Odvážná předpověď… No, třeba nás čas rozsoudí, kdo měl pravdu 😉

  11. Karel

    Michal: Znamená to, že tvrdíte, že nemůže existovat mimozemský život

    Nevylučují, ale spíš pokládám za nepravděpodobné.

    Michal: který naopak přesahuje naše lidské vědomí

    To je spekulace. Jestli nějaký mimozemský život je, tak to přece neznamená, že by nás přesahoval.

  12. Colombo

    Obávám se, že tady je běžný jazyk příliš neurčitý, použijte jiný výraz nebo definujte význam slova “přesahovat”. Lidská mysl totiž zatím v žádném případě nemůže přesahovat vesmír, když nepřesahuje ani sluneční soustavu.

  13. Colombo

    No a za druhé, zajímalo by mě, podle jakých informací považujete mimozemský život za “nepravděpodobný”.

  14. Karel

    Colombo says: Obávám se, že tady je běžný jazyk příliš neurčitý, použijte jiný výraz nebo definujte význam slova “přesahovat”. Lidská mysl totiž zatím v žádném případě nemůže přesahovat vesmír, když nepřesahuje ani sluneční soustavu.

    V žebříčku hodnot je pro mne lidské vědomí větších zázrakem než vzdálenosti a množství ve vesmíru.

    Colombo says: No a za druhé, zajímalo by mě, podle jakých informací považujete mimozemský život za “nepravděpodobný”.

    Jde jen o můj subjektivní pocit, jenž za deset minut může být jiný. Možná to má prameny v mé víře – člověk stvořen k obrazu Božímu, tedy člověk jako vrchol stvoření.

  15. tlapka

    Asi je to báječný pocit, když si někdo myslí že je On jako člověk nejdůležitější v celém vesmíru. Z podobných důvodů lidé pijí nebo drogují.

  16. Jan

    Vážený pane, překvapuje mně Váš názor na náboženství a na celou evoluci vesmíru. Je zřejmé, že těmto disciplínám vůbec nerozumíte. Když se o tom něco se naučíte, uvidíte, že doba existence vesmíru i jeho rozloha je nezbytná pro celé stvoření! Zamyslete se nad sebou! Děkuji – pak napište

  17. Michal Post author

    Dobrý den Jane, uznávám, že těm věcem vůbec nerozumím, a jsem moc rád, že jsem ve Vaší osobě potkal někoho, kdo tomu rozumí. Rád se nechám poučit.

    No, já jsem si až doposud myslel, že Bůh je všemohoucí, takže může všechno; zejména netuším, proč by nemohl stvořit například jen naši galaxii místo 100 miliard galaxií. Pro nás by se tím prakticky vůbec nic nezměnilo, hvězdná obloha by vypadala pouhým okem přesně tak, jako dnes, jen v souhvězdí andromedy by chyběl malý a pouhým okem prakticky neviditelný obláček… (viditelný jen pro cvičeného pozorovatele).

    Podobně, kdyby Bůh stvořil v naší galaxii jen viditelné hvězdy, kterých je cca 6000, a nikoliv 150 miliard, kolik je jich viditelných dalekohledem, tak by se pro nás prakticky nic nezměnilo – a mračno těch hvězd by bylo po dobu existence lidského rodu bez problémů stabilní.

    V neposlední řadě mohl Bůh bezpochyby stvořit svět tak, jak je popsáno v Bibli. Plochý svět v propastné tůni, nad ním nebeská klenba se dvěma velkými světly – Sluncem a Měsícem – a spoustou malých světýlek – hvězd. Bůh je všemohoucí, MOHL to takto udělat.

    Bůh mohl cokoliv: stvořit svět před pěti minutami, včetně našich vzpomínek, mohl ho stvořit před 6000 lety, i před 900 triliony lety.

    Vaše tvrzení, že Bůh Vesmír MUSEL učinit tak velký a starý jak je ve skutečnosti, je evidentně chybné.

    Nyní mi prosím ukažte můj omyl.

    Mějte se pěkně

Comments are closed.