Jak funguje víra?

Říká se, že dlouhé články nikdo nečte. Proto se dnes pokusím psát krátce a stručně. Chtěl bych velmi poprosit naše věřící přátele, aby si následující odstavce pozorně přečetli, a upřímně odpověděli,
1) zda mohou prohlásit, že u nich to takto nefunguje,
2) případně co to podle nich znamená, pokud se nemýlím, a jejich víra opravdu funguje nějak takto.

– především, ačkoliv náš mozek má v sobě zadrátováno, jak jsme chytří a jedineční a vůbec, NEJSME takoví. Náš mozek v netriviálních otázkách nefunguje příliš dobře. Jsme náchylní ke kognitivním biasům atd., a i velká většina dnešních ateistů NEMÁ své postoje promyšlené. Nevěří proto, že se narodili do společnosti nevěřících. Jejich iracionalita se realizuje v pověrách, víře v horoskopy, v UFO, konspirační teorie, městské legendy, atd. Ateisté nejsou o nic chytřejší než věřící (i když v průměru možná lehce ano 🙂 ), jen měli to štěstí, že z důvodu prostředí do kterého se narodili, mají v otázce boha zrovna pravděpodobně pravdu. Chceme-li se přiblížit k poznání pravdy v nějaké netriviální otázce, je třeba přemýšlet a shánět si informace velice pečlivě, je třeba brát na vědomí, které kognitivní postupy jsou spolehlivější a které méně spolehlivé, je třeba osvojit si zásady racionálního a kritického myšlení – a toto většina věřících ani ateistů nečiní.

– náboženství je integrováno do osobnosti věřícího jedince. Je součástí jeho identity. Opuštění víry by vnímal jako narušení své osobní integrity. Rituály, návštěvy kostela, modlitby, hovory o víře s přáteli, náboženské symboly a další VYPLŇUJÍ nemalé místo v jeho životě. To snižuje jeho motivaci byť jen uvažovat o cestě, která by MOHLA vést k opuštění toho všeho.

– Víra také tvoří vysvětlující rámec pro jeho světonázor. Typický věřící si tak neumí ani představit, že by víru opustil. Nic by najednou nedávalo smysl, v jeho životě by zůstalo prázdno.

– Navíc je si vědom, že by to narušilo vztahy s jeho blízkými, a proto je jeho ochota kriticky svou víru promyslet blízká nule. Nikoliv náhodou je ve společnosti věřících přítomen mem, že odpadnutí od víry je selhání, litují takového člověka, dokud ještě neodpadl, “doufají” že to zvládne, atd. Kdo by riskoval, že takto dopadne? Muslimové toto mají ošetřeno dokonce právem šaríja. (odpadnutí od víry se u Muslimů trestá smrtí)

– Daniel C. Dennett velmi trefně píše o tzv. doxastické dělbě práce. Velká část věřících o své víře nepřemýšlí, spoléhá se na to, že ji mají promyšlenou teologové a další vůdčí osobnosti v církvi, a jim stačí jen se k tomu přihlásit, vyznat víru, “podepsat to”. Smutnou skutečností však je, že teologové to nijak uspokojivě promyšlené nemají. Navíc co teolog to jiný názor. Kromě toho, kdyby běžní věřící tušili, kam vedou snahy teologů to celé promyslet, tak by v tom často svou víru příliš nepoznali…

– Velmi důležitým faktorem je, že věřící často cítí JISTOTU, že mají pravdu. Netuší, jak ošemetný je jistota pocit. Často ani netuší, ŽE jistota je jen pocit, a nepřipouštějí si, jak často může pocit jistoty klamat. Naivně soudí: VÍM, že mám Pravdu, TEDY mám pravdu.

– víra “funguje”. S Ježíšem mají osobní vztah, denně s ním “mluví”, mají pocit jistoty, že je s nimi. Když se jim něco povede, způsobil to Ježíš, óó děkuji. Když se něco nepovede, pán Ježíš mi tím dává lekci, chce mě něco naučit, a je to jen pro moje dobro. Ó děkuji Pane. Funguje to perfektně, a “přesvědčují” se o tom mnohokrát denně.

– víra řeší konečnost lidské existence, tedy něco, co nás hluboce zneklidňuje (máme to opět zadrátované v mozku).

– k metodě cukru přidává metodu biče = peklo

– mimořádně důležitá rekvizita je “aktivní ďábel”: my ateisté jsme jeho nástrojem, proto se nám nesmí naslouchat. Televize je ďábelská, cokoliv co by mohlo odvést od víry je ďábelský úklad, ateistické weby jsou ďábelské, naše otázky jsou ďábelské… je třeba držet se od ďábla co nejdál!

Je otázka, zda se víra šíří jako memplex, ale rozhodně je-li už někdo vírou “nakažen”, jsou součástí víry nepomenutelné a velice silné “imunizační” memy, které zejména jako celek tvoří prakticky neproniknutelnou překážku:

– víra jako taková je dobrá, je to ctnost. Jsme rádi, že ji máme.
– pochybnosti jsou špatné, jsou projevem slabosti a selhání. Nikdo se jim sice neubrání, ale je třeba se snažit.
– nevíra je nemorální, a kdo by chtěl být nemorální? Kdyby ateisté žili ve vlastním státě, jistě by se vraždili, znásilňovali a okrádali na potkání.
– nevěřící jsou nemorální, jsou z rozvrácených rodin, otcové je nemilovali, mají sklon k vraždám a krádežím atd., nevěří proto že chtějí smilnit, … kdo by chtěl mezi takové patřit?
– víra dává životu smysl. Musí být hrozné žít život, který nemá smysl…
– víra vysvětluje proč tu jsme. Nevěřící na tyto otázky nemají odpověď, věří, že jsme tu “náhodou”. Blázni…
– my věřící máme Pravdu
– víra je dar, dar poznání Pravdy. Tohoto daru si vážíme. Zlí a škodolibí nevěřící nám ho chtějí vzít. Tomu musíme zabránit, nejlépe tak, že se s nimi vůbec nebudeme bavit. K čemu taky?
– bez víry není morálka
– NDE ukazují, že posmrtný život existuje.
– ateisté pyšně věří svému rozumu, zatímco my věříme Bohu
– nevěřící se chtějí považovat za rovného bohu, dělají z člověka Boha, staví člověka na Jeho úroveň… pošetilci.
– nevěřící NENÁVIDÍ boha
– víra v boha na člověka klade vysoké nároky, a my věřící jsme schopni jim dostát. Nevěřící nevěří proto, že těmto nárokům dostát nejsou ochotni. Místo toho se chtějí věnovat pozemským radovánkám, nákupům, chipsům před TV, atd. Jak je převyšujeme, óóó my se máme.

Toto vše vytváří takřka dokonalý mentální black-box, ve kterém je mysl věřícího uzavřena, a sama dobrovolně TOUŽÍ v něm setrvat, NECHCE ani nahlédnout ven, natož aby se ven chtěla dostat.

Otázka na závěr pro naše věřící přátele: uvědomujete si, že podobný blackbox by DOKÁZAL konzervovat lež? Připouštíte, že toto se MOHLO stát vám? Připouštíte, že velice podobně fungují ostatní náboženství, případně “pomýlené” proudy v křesťanství? (Kreacionisté Mladé Země, svědkové Jehovovi, liberálové, moderní křesťané…) CHTĚLI byste poznat, KDYBY byla lživá i vaše víra, a mnou popsaný mentální blackbox by vám bránil to odhalit?

1,961 thoughts on “Jak funguje víra?

  1. Cestmír Berka

    Koho ses ptal, když nikdo z nás včetně autora toho textu netvrdí, že “nefunguje”?

  2. Jirka

    Kromě toho, pokusy o “vysvětlení” náboženství nebo víry pomocí psychologie už tu byly a troufám si tvrdit s veškerým respektem k autorovi článku, že např. Sigmund Freud byl trošku “dál”. Vysvětlit nadpřirozené pomocí přirozeného bude těžko fungovat. Tedy článek mi nic nového nepřinesl. toť vše.

  3. Jarda

    Jirka says:
    August 3, 2013 at 9:15 am

    Vysvětlit nadpřirozené pomocí přirozeného bude těžko fungovat.

    Jarda:
    Docela zajímavý úsudek. Michal, samozřejmě!!!, nemůže nadpřirozené vysvětlit pomocí přirozeného. Ale kněží, tedy bytosti přirozené, mohou nadpřirozené vysvětlit? Asi ano, vždyť vysvěcením přece obdrží “mimořádné dary Ducha sv.”
    Kdysi jsem se otázal teologických “odborníků”, jak se vlastně ty “nadpřirozené dary” dají poznat. Neodpověděli. Zřejmě stejným způsobem, jako se dá Boží Tělo a Krev odlišit od obyčejné oplatky a vína.

    I když jednu metodiku zmínil sv. Alfons z Liguory. Ten svým žákům, majícím obavy z toho, že odrobínky z Těla spadnou na zem, říkal: “Nechte také něco andělům!” On i jiní totiž tvrdili, a tvrdí dodnes, že kolem oltáře se během proměňování rojí hejna andělů. Takže stačí odloupnout kousíček oplatky a vyhodit ho do vzduchu. Jedná-li se o Tělo, kousíček zmizí (jak jej anděl sezobne), jedná-li se o neproměněnou oplatku, spadne na zem.
    Jak prosté, Watsone.

  4. Cestmír Berka

    Všechny víry “fungují”, kdyby nefungovala víra v Aštara Šerana, tak o ní nevíme. Pro “fungování” víry není důležité, jestli to, v co člověk věří také existuje.

  5. Medea

    Jirka: “Kromě toho, pokusy o “vysvětlení” náboženství nebo víry pomocí psychologie už tu byly a troufám si tvrdit s veškerým respektem k autorovi článku, že např. Sigmund Freud byl trošku “dál”. Vysvětlit nadpřirozené pomocí přirozeného bude těžko fungovat. ”

    Čo je na náboženstve alebo náboženskej viere nadprirodzené?

  6. jack

    protestant:
    Kdo určuje odkaz definic?

    jack:
    Definice není určitě každý nesmysl,který nějaký člověk vypustí z úst!

  7. jack

    protestant:
    Podle Hejdánka ano. Viz mravenci….

    jack:
    Ptal jsem se snad na na váš názor. Nebo už nerozumíte ani jednoduchému textu?

  8. jack

    protestant:
    Proč bych musel znát názory všech 2.1 miliardy lidí označujících se za křesťany k rozpoznání co je a co není křesťanský názor?

    jack:
    Neřešilo se jestli je názor křesťanský,ale jestli mají váš názor ostatní křesťané.
    Kromě toho jste už dříve tvrdil,že pouze Kristus ví co je pravé křesťanství. Už jste zase změnil názor?

  9. jack

    protestant:
    Všichni lidé jsou jen druhem zvířete.

    jac:
    No konečně! Už děláte pokroky,ale pozor na tzv. rouhání!! 🙂 🙂

  10. carlos

    Nemohu si pomoci a předem říkám, že tu otázku nemyslím opravdu, ale “Nepředstavuje ta Henryho prdel evoluci”?

  11. carlos

    Protestante, jak jsi to myslel s tím, že člověk je druhem zvířete? To by stálo za rozvedení.

  12. carlos

    Jarda says:
    August 3, 2013 at 11:19 am
    http://zpravy.idnes.cz/nabozenstvi-neni-opiem-ale-kokainem-lidstva-fzs-/kavarna.aspx?c=A080125_135444_kavarna_bos

    Ten odkazovaný článek je zajímavý, ale opravdu nepravdivý.
    Tvrzení, že bez náboženství by bylo lidem lépe je jen “zbožné” přání. Ignorování stalinského ateismu je hrubá chyba (dopouští se jí i Michal v jednom svém článku)
    Navíc to, že Hitler šermoval křeťanskými hesly ještě neznamená, že byl křesťan. Dietrich Bonhoeffer by s tím zjevně nesouhlasil. Podobně, komunisté měli heslo: “hráz míru” a přesto všichni víme, že o mír jim opravdu nešlo. Zajímaví je zkušenost z Jižní Ameriky, kde dogoví bossové dávají velké částky peněz “na kostel”, aby demonstrovali svoji zbožnost. Pokud kněz tyto špinavé peníze odmítne, tak ho nechají zabít. Troufám si tvrdit, že to žádní křesťané nejsou i když oni by se křižovali, že jo.

    Ještě jeden postřeh. Lidé prosazující dotažení oddělení církve od státu v USA (předpokládám, že ateisté) usilují o odstranění jakýchkoli náboženských symbolů z veřejných budov (soudy, školy, radnice atd.). Není to náhodou stejné jako v odkazovaném článku zmiňovaný Taliban ničící sochy Budhy? Kvůli tomu se celkem oprávněně všichni (i ateisté) rozčilovali a vnímali to jako ničení kulturních památek. Pokud jde o křesťanské památky tak tam ničení nikomu moc nevadí.
    Už se těším, že u nás zbouráme chrám svatého Víta jelikož stojí v těsném sousedství sídla prezidenta našeho sekulárního státu.

  13. Cestmír Berka

    carlosi, no, není to stejné. Sundat kříž se stěny není totéž, jako rozstřílet sochu..to jsi trochu” přehnal. Ubohá argumentace..velmi ubohá…

    Jsi si jistý, že všichni drogoví bossové nejsou zbožní? Proč tedy dávají peníze na kostel, když jim je jedno, co si o tom kdo myslí? Ano, oni nekonají křesťansky, ale přesto mohou v Boha věřit! Křesťanská “logika” je velmi pružná 😀

    Hitler byl původně křesťan, pak si našel svoji směs mystiky, mesiášství, jeden vyvolený národ nahradil jiným vyvoleným národem a dal kromě Židů a těch, kteří byli za Židy označeni do koncentráků zavřít také ateistické komunisty a sociální demokraty+nějaké věřící- katolíky, evangelíky, Jehovisty…a ostatní miliony křesťanů se pak modlily za vítězství nad ateistickým bolševickým Sovětským Svazem.

Comments are closed.