Říká se, že dlouhé články nikdo nečte. Proto se dnes pokusím psát krátce a stručně. Chtěl bych velmi poprosit naše věřící přátele, aby si následující odstavce pozorně přečetli, a upřímně odpověděli,
1) zda mohou prohlásit, že u nich to takto nefunguje,
2) případně co to podle nich znamená, pokud se nemýlím, a jejich víra opravdu funguje nějak takto.
– především, ačkoliv náš mozek má v sobě zadrátováno, jak jsme chytří a jedineční a vůbec, NEJSME takoví. Náš mozek v netriviálních otázkách nefunguje příliš dobře. Jsme náchylní ke kognitivním biasům atd., a i velká většina dnešních ateistů NEMÁ své postoje promyšlené. Nevěří proto, že se narodili do společnosti nevěřících. Jejich iracionalita se realizuje v pověrách, víře v horoskopy, v UFO, konspirační teorie, městské legendy, atd. Ateisté nejsou o nic chytřejší než věřící (i když v průměru možná lehce ano 🙂 ), jen měli to štěstí, že z důvodu prostředí do kterého se narodili, mají v otázce boha zrovna pravděpodobně pravdu. Chceme-li se přiblížit k poznání pravdy v nějaké netriviální otázce, je třeba přemýšlet a shánět si informace velice pečlivě, je třeba brát na vědomí, které kognitivní postupy jsou spolehlivější a které méně spolehlivé, je třeba osvojit si zásady racionálního a kritického myšlení – a toto většina věřících ani ateistů nečiní.
– náboženství je integrováno do osobnosti věřícího jedince. Je součástí jeho identity. Opuštění víry by vnímal jako narušení své osobní integrity. Rituály, návštěvy kostela, modlitby, hovory o víře s přáteli, náboženské symboly a další VYPLŇUJÍ nemalé místo v jeho životě. To snižuje jeho motivaci byť jen uvažovat o cestě, která by MOHLA vést k opuštění toho všeho.
– Víra také tvoří vysvětlující rámec pro jeho světonázor. Typický věřící si tak neumí ani představit, že by víru opustil. Nic by najednou nedávalo smysl, v jeho životě by zůstalo prázdno.
– Navíc je si vědom, že by to narušilo vztahy s jeho blízkými, a proto je jeho ochota kriticky svou víru promyslet blízká nule. Nikoliv náhodou je ve společnosti věřících přítomen mem, že odpadnutí od víry je selhání, litují takového člověka, dokud ještě neodpadl, “doufají” že to zvládne, atd. Kdo by riskoval, že takto dopadne? Muslimové toto mají ošetřeno dokonce právem šaríja. (odpadnutí od víry se u Muslimů trestá smrtí)
– Daniel C. Dennett velmi trefně píše o tzv. doxastické dělbě práce. Velká část věřících o své víře nepřemýšlí, spoléhá se na to, že ji mají promyšlenou teologové a další vůdčí osobnosti v církvi, a jim stačí jen se k tomu přihlásit, vyznat víru, “podepsat to”. Smutnou skutečností však je, že teologové to nijak uspokojivě promyšlené nemají. Navíc co teolog to jiný názor. Kromě toho, kdyby běžní věřící tušili, kam vedou snahy teologů to celé promyslet, tak by v tom často svou víru příliš nepoznali…
– Velmi důležitým faktorem je, že věřící často cítí JISTOTU, že mají pravdu. Netuší, jak ošemetný je jistota pocit. Často ani netuší, ŽE jistota je jen pocit, a nepřipouštějí si, jak často může pocit jistoty klamat. Naivně soudí: VÍM, že mám Pravdu, TEDY mám pravdu.
– víra “funguje”. S Ježíšem mají osobní vztah, denně s ním “mluví”, mají pocit jistoty, že je s nimi. Když se jim něco povede, způsobil to Ježíš, óó děkuji. Když se něco nepovede, pán Ježíš mi tím dává lekci, chce mě něco naučit, a je to jen pro moje dobro. Ó děkuji Pane. Funguje to perfektně, a “přesvědčují” se o tom mnohokrát denně.
– víra řeší konečnost lidské existence, tedy něco, co nás hluboce zneklidňuje (máme to opět zadrátované v mozku).
– k metodě cukru přidává metodu biče = peklo
– mimořádně důležitá rekvizita je “aktivní ďábel”: my ateisté jsme jeho nástrojem, proto se nám nesmí naslouchat. Televize je ďábelská, cokoliv co by mohlo odvést od víry je ďábelský úklad, ateistické weby jsou ďábelské, naše otázky jsou ďábelské… je třeba držet se od ďábla co nejdál!
Je otázka, zda se víra šíří jako memplex, ale rozhodně je-li už někdo vírou “nakažen”, jsou součástí víry nepomenutelné a velice silné “imunizační” memy, které zejména jako celek tvoří prakticky neproniknutelnou překážku:
– pochybnosti jsou špatné, jsou projevem slabosti a selhání. Nikdo se jim sice neubrání, ale je třeba se snažit.
– nevíra je nemorální, a kdo by chtěl být nemorální? Kdyby ateisté žili ve vlastním státě, jistě by se vraždili, znásilňovali a okrádali na potkání.
– nevěřící jsou nemorální, jsou z rozvrácených rodin, otcové je nemilovali, mají sklon k vraždám a krádežím atd., nevěří proto že chtějí smilnit, … kdo by chtěl mezi takové patřit?
– víra dává životu smysl. Musí být hrozné žít život, který nemá smysl…
– víra vysvětluje proč tu jsme. Nevěřící na tyto otázky nemají odpověď, věří, že jsme tu “náhodou”. Blázni…
– my věřící máme Pravdu
– víra je dar, dar poznání Pravdy. Tohoto daru si vážíme. Zlí a škodolibí nevěřící nám ho chtějí vzít. Tomu musíme zabránit, nejlépe tak, že se s nimi vůbec nebudeme bavit. K čemu taky?
– bez víry není morálka
– NDE ukazují, že posmrtný život existuje.
– ateisté pyšně věří svému rozumu, zatímco my věříme Bohu
– nevěřící se chtějí považovat za rovného bohu, dělají z člověka Boha, staví člověka na Jeho úroveň… pošetilci.
– nevěřící NENÁVIDÍ boha
– víra v boha na člověka klade vysoké nároky, a my věřící jsme schopni jim dostát. Nevěřící nevěří proto, že těmto nárokům dostát nejsou ochotni. Místo toho se chtějí věnovat pozemským radovánkám, nákupům, chipsům před TV, atd. Jak je převyšujeme, óóó my se máme.
Toto vše vytváří takřka dokonalý mentální black-box, ve kterém je mysl věřícího uzavřena, a sama dobrovolně TOUŽÍ v něm setrvat, NECHCE ani nahlédnout ven, natož aby se ven chtěla dostat.
Otázka na závěr pro naše věřící přátele: uvědomujete si, že podobný blackbox by DOKÁZAL konzervovat lež? Připouštíte, že toto se MOHLO stát vám? Připouštíte, že velice podobně fungují ostatní náboženství, případně “pomýlené” proudy v křesťanství? (Kreacionisté Mladé Země, svědkové Jehovovi, liberálové, moderní křesťané…) CHTĚLI byste poznat, KDYBY byla lživá i vaše víra, a mnou popsaný mentální blackbox by vám bránil to odhalit?
Michale, cožpak si denně neověřuješ, že nás všechny Bůh miluje?
Ověřuju si to naprosto denodenně, naposledy včera, když pomiloval ty italské turisty, vracející se z náboženské pouti. Miloval je tak moc, že ho popadla touha mít je u sebe hned…
“Michale, cožpak si denně neověřuješ, že nás všechny Bůh miluje?”
Čestmíre,
bylo to sice adresováno Michalovi, ale nedá mi to:
to je přece pouze metafora.
Ve skutečnosti platí, že Bůh (což je také metafora) na nás všechny kašle (a to je rovněž metafora). 🙂
😀 😀
Nesmíte to “koho pámbu miluje, toho křížkem navštěvuje” brát moc vážně- to je jen metafora
Cestmír Berka says:
July 30, 2013 at 11:19 am
Díky, Protestante
Zdálo se mi, že mnozí křesťané ztotožňují Zákon a Starý Zákon z Bible..
Stejně je obdivuhodné, že znají mnohé kultury nazpaměť velmi dlouhé texty…
V ježíšově době měli napsané texty jen nemnozí a velmi málo lidí umělo číst…vlastně i středověk- spousta lidí se musela prostě spolehnout, že kněz nekecá….
protestant:
Židé byli ve schopnosti číst velice nadprůměrní.
..a neplatí to jen o historii:
…Izrael má nejvyšší průměrnou délku vzdělání v jihozápadní Asii a společně s Japonskem se umísťuje na druhém místě mezi státy s nejdelší průměrnou dobou vzdělání v Asii (po Jižní Koreji, data z roku 2004).[191] Podle Organizace spojených národů má Izrael největší míru gramotnosti v celé jihozápadní Asii.[192] Zákon o vzdělání z roku 1953 rozděluje školy v Izraeli do pěti skupin: státní sekulární, státní náboženské, ultraortodoxní, osadnické a arabské. Největší skupinou jsou veřejné sekulární školy, které navštěvuje většina židovských a nearabských dětí. Arabové obvykle posílají své děti do škol, kde je vyučujícím jazykem arabština.[193]
Povinná školní docházka v Izraeli trvá od 3 do 18 let.[194][195] Školy jsou rozděleny do tří stupňů − základní škola prvního stupně (1.−6. třída), základní škola druhého stupně (7.−9. třída) a střední škola (10.−12. třída), která je zakončena maturitní zkouškou bagrut. Ta se skládá z předmětů: matematika, bible, hebrejština, hebrejská a světová literatura, angličtina, dějepis a základy společenských věd.[196] V arabských, křesťanských a drúzských školách jsou zkoušky ze studia bible nahrazeny zkouškami z dědictví islámu, křesťanství a Drúzů.[197]
Všech osm izraelských univerzit je subvencovaných státem.[196][198] Nejstarší izraelskou univerzitou je Hebrejská univerzita v Jeruzalémě, která je zároveň domovem Národní a univerzitní knihovny, disponující největší sbírkou knih s židovskou tématikou na světě.[199] V roce 2006 se Hebrejská univerzita umístila na 60.[200] a 119.[201] místě ve dvou průzkumech nejprestižnějších a nejkvalitnějších světových univerzit. Mezi další izraelské univerzity patří Technion – Izraelský technologický institut, Weizmannův institut věd, Telavivská univerzita, Bar-Ilanova univerzita, Haifská univerzita a Ben Gurionova univerzita v Negevu. Izrael se řadí na třetí místo na světě v podílu vysokoškolsky vzdělaných obyvatel (20 % populace).[202][203] Velký příliv imigrantů ze zemí bývalého Sovětského svazu v 90. letech 20. století, z nichž 40 % mělo univerzitní vzdělání, pomohl podpořit izraelský hi-tech sektor.[202] Čtyři izraelští vědci jsou nositeli Nobelových cen[204] a Izrael registruje nejvíce vědeckých článků na jednoho obyvatele ze všech zemí světa.[205][206] ….
“Židé byli ve schopnosti číst velice nadprůměrní.”
Abych mohl něco číst, musím mít text k dispozici. Abych posoudil nadprůměrnost, musím znát průměr. Umělo číst jedno procento, jedno promile, desetina promile? A Ježíšova slova někdo průběžně zapisoval, když on sám se psaní nevěnoval?
protestant:
Pro mne je televize instituce zabývající se výrobou pořadů…
jack:
S tím nemám problém. Buď to tedy poznám z kontextu věty či vyjádření nebo stačí pouze jediná věta,kterou jste právě napsal a už oba víme o čem můžeme diskutovat.
A to jen proto,protože máme evidentně stejně definovaná slova “instituce”,”výroba” a “pořad”.
Ale jak bychom diskutovali o televizi,kdyby to podle vás bylo označení pro kupu hnoje?
Ta slova by jste samozřejmě nepoužil,musel by jste popisovat co máte na mysli,ale jak by jste mi to asi vysvětlil s použitím slov,když by jste dával slovům odlišný význam než já? V takovém případě by jste mě musel vzít za ruku dovést mě ke kupě hnoje,ukázat na ní a říci televize! 🙂
Doufám,že to na vás nebyla zase složitá úvaha.
martiXXX says:
July 29, 2013 at 7:12 pm
Berka, já jsem taky ateista
jack:
Pro vás by bylo výstižnější označení nihilista!
Ty ale tvrdíš, že pojem bůh (v tom smyslu jak ho používáš ty) vůbec definovat nejde. A to je podle mě zmatečné tvrzení. (používat pojem, který neumím nijak definovat, ani o něm nic říct)
protestant:
Já to tak prostě vidím. Nesmím?
Mne ale zajímalo jak chápeš v té definic ateisty TY.
jack:
Smíte,ale nedává to žádný smysl! Proč tedy používáte slovo “bůh”,když podle vás toto slovo nemá žádný definovatelný význam?
A je vůbec biblický bůh nedefinovatelný? Já myslím,že Bible a křesťané svého boha definují. Vy tedy nejste křesťan?
protestant says:
July 29, 2013 at 8:08 pm
Člověk se buď ta stará vyjádření víry snaží křečovitě přijmout doslovně za svá za cenu vzdání se kritického rozumu a neuvědomuje si, že vlastně metafory bere jako definice, čímž jim dává úplně jiný význam, než vlastně od počátku měly. ….
jack:
Vy znáte význam metafor,který měli od počátků?? Já jen,že existují tisíce různých interpretací Bible a ty se ještě v čase neustále mění. Vy zase nevíte co vůbec píšete,že?
jack says:
July 30, 2013 at 3:34 pm
protestant says:
July 29, 2013 at 8:08 pm
Člověk se buď ta stará vyjádření víry snaží křečovitě přijmout doslovně za svá za cenu vzdání se kritického rozumu a neuvědomuje si, že vlastně metafory bere jako definice, čímž jim dává úplně jiný význam, než vlastně od počátku měly. ….
jack:
Vy znáte význam metafor,který měli od počátků?? Já jen,že existují tisíce různých interpretací Bible a ty se ještě v čase neustále mění. Vy zase nevíte co vůbec píšete,že?
protestant:
Problém je, že tohle jsem já nepsal …. 🙂
…..Dále pak si každý ateista musí křesťanského Boha nějak definovat, aby ho mohl popřít. Definovat znamená ohraničit („finis“ je latinsky hranice a „definitio“ ohraničení) a pokud někdo ohraničí Boha, pak logicky to, co mu z toho vzejde, není Bůh, ale nějaká jeho osekanost – čili bůh. Nelze popřít to, co člověk nedokáže definovat – takovou schopnost člověk nemá, a pokud si někdo myslí, že ji má, tak tím spíš ji nemá.
Boha nelze definovat – nelze jej pojmout myslí. Je to jako snažit se přelít oceán do malého kyblíku….
https://dage.signaly.cz/1108/ateismus-neexistuje
jen pro pořádek tohle také nejsou moje slova 🙂
“To nejsou moje slova”. – Už se mi po tom stýskalo 😀
protestant:
Problém je, že tohle jsem já nepsal …. 🙂
jack:
On se za vás někdo vydává??
protestant says:
July 30, 2013 at 4:42 pm
Definovat znamená ohraničit („finis“ je latinsky hranice a „definitio“ ohraničení) a pokud někdo ohraničí Boha, pak logicky to, co mu z toho vzejde, není Bůh, ale nějaká jeho osekanost – čili bůh.
jack:
A jak to víte??? Vy znáte Boha??? 🙂 To je panečku logika! 🙂
protestant:
Problém je, že tohle jsem já nepsal …. 🙂
jack:
Doprdele,teď mi to teprve došlo. To je zase ta verze něco vám napíši a když zjistíte,že je to kokotina,tak se k tomu nehlásím! Vy jste ale ubožáček!
Ubožákem je ten který nepozná citaci… 🙂
Cestmír Berka says:
July 30, 2013 at 6:09 pm
“To nejsou moje slova”. – Už se mi po tom stýskalo
bílej kabát:
Čemu se divíte? Protestant už dříve napsal, že se sem chodí bavit. Podle toho vypadají jeho příspěvky. Ale na jednu stranu ho obdivuji. Není lehké odvracet tolik supů najednou a všichni chtějí dostat jednu mršinu. Protestante, je to jen přirovnání.