O webu

Česká republika je všeobecně považována za extrémně ateistickou zemi. Toto tvrzení však není zcela přesné. My Češi jsme sice většinově nevěřící, avšak správnější by asi bylo říci, že jsme nábožensky chladní. Bůh pro většinu z nás prostě není téma. Škoda je, že v důsledku toho nespatřujeme valného smyslu ani v tom, abychom si sami ujasnili proč vlastně nevěříme. Podle názoru autorů tohoto webu je to chyba. Přemýšlivý člověk by měl mít jasno v tom, proč má takové či onaké názory.

Ačkoliv religiozní část naší populace je dosti aktivní, a nábožensky zaměřených webů je na českém internetu spousta (namátkou vira.cz, katolik.cz, katyd.cz, buh.cz, zpovednice.cz, kreacionismus.cz, memento.junweb.cz, atd.) tak ateistický web neexistuje k dnešnímu dni ani jeden. Situace je o to tristnější, že nevěřících lidí jsou v Česku víc než tři čtvrtiny, a aktivních věřících je v naší populaci pouhých cca 10%.

Tento web si klade za cíl pokusit se tuto situaci alespoň částečně napravit.

Chceme vytvořit nábožensky aktivní části populace ucelenou, konzistentní, jasně definovanou a hlavně vyargumentovanou alternativu. Chceme ukázat co je ateismus, kdo jsou ateisté, proč je ateismus jako názorová pozice legitimní a racionální, a chceme se zamyslet nad otázkami jako např. zda se ateisté mají za své názory stydět, zda je možná morálka bez křesťanství, atd.

Pokusíme se o nepředpojatý pohled na náboženství a na víru v boha, přičemž speciální pozornost bude věnována křesťanství, a to protože toto náboženství je u nás zdaleka nejrozšířenější.

209 Responses to O webu

 1. protestant says:

  za to by vás mnozí křesťané, židé i muslimové pěkně rychle upálili.

  Proč si to myslíte?

 2. protestant says:

  Křesťanství definuje Boha, který odpouští, který je mírný atp.

  Křesťanství Boha nedefinuje.

 3. Adela says:

  Křesťanství si myslí, že Bible je inspirována Bohem. Bible definuje Boha. (Teď už naštěstí Boha křesťanství předefinovalo podle současných morálních standartů.)
  Nebo je Bůh nedefinovatelný? Stejně jako neprokazatelný?

 4. protestant says:

  Bible boha nedefinuje.Naopak tvrdí:
  Nezobrazíš si Boha zpodobením ničeho, co je nahoře na nebi, dole na zemi nebo ve vodách pod zemí.
  Exodus 20:4

 5. protestant says:

  Teď už naštěstí Boha křesťanství předefinovalo podle současných morálních standartů.

  Odkud se podle vás ty současné morální standardy vzaly?

 6. caspar says:

  http://www.vedaavira.cz/index.aspx?p=36
  Co vy, ateisté, třeba už jen na to úvodní video?

 7. Colombo says:

  Tak nevím, jestli ho litovat, protože mu přeskočilo, nebo jím opovrhovat, protože se snaží vydělávat na takových kravinách prachy.

  Veškerá mystika člověka vždycky přitahovala. Vždycky se bude lépe prodávat knížka o Mayích, která má na přední straně senzační informace o konci světa, tajemném mayském kalendáři a cestování vesmírem, než čistě faktická a popisná historická kniha, stojící na rozboru historických pramenů, archeologii a srovnávání s současnými mayi.

  Žel náš dědula píše jen samé senzachtivé věci, jeho web je plný názorů o tom, jak on dřív byl atheistou a najednou teď zastává tohle, ale málo faktických argumentů. Kde je ten důkaz boha? Kde je ten důkaz paměti? Na to si musím koupit knížku. A o tom, že se věda posunula do nematerialistické roviny díky kvantovce a hlubinné psychologii? Lol.

 8. Machi says:

  Neuvěřitelné! Jeden z lidí měl po šedesátce zajímavý vnitřní prožitek! A proto: Bůh existuje! QED 🙂
  Citát z videa:
  “Bez Boha si neumíme vůbec představit, že by ten Velký Třesk rozeběhl nějakým tím směrem a hlavně tím, kterým se rozeběhl, tedy směrem k nám”.
  Tuším, že se tomu říká “argumentum ad ignorantiam” a trpí jím většina věřících.

 9. Michal says:

  Machi, bod pro Tebe 😀 Vtipné! 🙂

  Caspare, vážně: jakého argumentu si na těch stránkách ceníte? Můžete zde ocitovat pár myšlenek z toho vámi odkazovaného webu, na které nás chcete upozornit, protože podle Vašeho názoru stojí za pozornost?

 10. Colombo says:

  Machi: jn, na antropický princip asi moc lidí nemá. A přitom je to tak elegantní…

 11. caspar says:

  Michal says:
  May 4, 2011 at 1:56 pm
  Já jsem nenapsal, že si něčeho vážím. Jen jsem chtěl upozornit na možnost, že ani u nikoho z vás nemusí být váš současný názor definitivní. Stejně, jako se to stalo Doc. Ing. Královi, CSc. Za vaše reakce vám všem děkuji. Pomáhají mi v orientaci.

 12. Michal says:

  Caspare, takže abychom si to ještě pro jistotu ujasnili:

  Na tom webu není žádná myšlenka, na kterou byste nás chtěl upozornit?

  Uváděl jste zde ten odkaz proto, že jste nás chtěl upozornit, že pan Doc. Ing. Král, CSc. se stal v šedesáti z ateisty věřícím?

 13. Colombo says:

  Caspar: to nikdo netvrdí. Všimněte si, kolikrát tu zaznívalo, že ani něco, co je dnes vědecky potvrzené není definitivní. A nikdo z těch, kdo vědě alspoň trošku rozumí tohle netvrdí. A to mluvíme o čistě experimentu bez názoru. Co se týče člověka… rozum je pomíjívý. Jako mladí si myslíme, že všechno víme a všemu rozumíme, jako staří … to nechám na těch starých, kteří mají dostatek sebereflexe:)
  Každopádně, změna názorů vůbec nemusí být k lepšímu.

 14. Michal says:

  http://www.experienceproject.com/stories/Used-To-Be-A-Christian/268764

  Zde máte zpověď člověka (ženy) která byla křesťankou, avšak z důvodů které popisuje věřit přestala.

  Přesvědčí vás to o něčem? Hádám že ne. A proč by tedy konverze pana Doc. Ing. Csc. měla o čemkoliv přesvědčit nás?

 15. caspar says:

  Michal says:
  May 4, 2011 at 2:28 pm
  Adresa, kterou jsem vám dal k dispozici, obsahuje úvodní video a spoustu dalších různých úvah a informaci. Je ryze věci každého z vás, zda vám stojí za to se k čemukoliv z toho vyjádřit nebo vše nechat bez komentáře. Pan Král se, podle své výpovědi, zabýval celý život vědou a zde mnohdy řešíte různé vědecké disciplíny, proto jsem se domníval, že budete mít chuť a zájem uvést vaše vidění jeho vývodů. Do ničeho vás však nenutím, opravdu jsem chtěl pro uvedení věci na pravou míru dát vám možnost , řekněme rozbít, jeho závěry. Kdyby pán Král vědcem nebyl, odkaz na jeho stránky by jsem vám vůbec neposílal. Tak se na mě nezlobte, nemyslel jsem to ve zlém.

 16. Michal says:

  Nikdo se na vás Caspare nezlobí, a o možnost vyjádřit se k jeho závěrům stojíme – ale kde ty závěry, a hlavně ty úvahy které k těm závěrům vedou, jsou???

  Vždyť jsem vás vyzýval ať nás na takové úvahy a závěry z toho webu upozorníte – a vy jste odpověděl, že vlastně nic na co byste nás chtěl upozornit není!

  Takže nechápu, …

 17. Machi says:

  Caspare nikdo se na vás nezlobí.
  Co se týče vývodů pana Krále, pak je celkem jedno jestli je vědec nebo ne, když jeho vývody jsou plné argumentačních chyb a ničím nepodložených předpokladů.
  Lidský zážitek je nejnižší forma evidence.

 18. caspar says:

  Michal says:
  May 4, 2011 at 2:57 pm
  Pán Král tvrdí, že ty úvahy a závěry uvádí. Já jsem pouze věřící, já nejsem vědec, domníval jsem se, že vám jeho důkazy neuniknou. Pokud tam žádné vědecké důkazy nejsou. Já osobně nepotřebuji vědecký důkaz toho, že někoho miluji nebo třeba vnímám. Já o tom vím i bez vědy. Stejně tak vím, že vědecký důkaz existence Boha by mi v mé víře byl překážkou, ale to je moje pojetí. Řekl bych, že osobní zkušenost má v oblasti víry nezastupitelnou hodnotu. Zároveň jsem si vědom toho, že taková osobní zkušenost se snadno zneváží nařknutím z defektu psychiky svědčícího (viz. čísi reakce na pana docenta Krále a potažmo na věřící jako takové).

 19. Colombo says:

  Caspar: jistě, on tvrdí, že ty závěry uvádí…
  … ve svých knihách, které si můžete koupit…
  btw. Váš nick má něco společného s Casprem (postava ducha) nebo Kašparem?

  Michal: já bych to zase tak nehrotil. Třeba Caspar našel něco, co i on považuje za kravinu a zkouší, jaké na to budeme mít reakce? Nebo tu Caspar dává něco, čemu sám věří, a sleduje, jestli má smysl se o tom bavit nebo ne. To ví jen Casper:)

 20. Machi says:

  Jenom jako dokreslení toho co uvádí pán Král.
  Nebudu to komentovat (vtipy se nekomentují) :).

  “Psychiku a Boha nelze smyslově vnímat nebo je koncipovat jako složené z hmotných částic.”

  “U senzibilů a lidí, kteří prožili zprávy z nevědomí, dochází často k výskytu pro ně samotné i pro jejich okolí neuvěřitelných schopností, jimiž člověk běžně nedisponuje.”

  “Přírodovědecký výklad vzniku kosmu a člověka bez uznání existence Boha neexistuje.”

  “Přírodovědecky nelze vysvětlit řadu reálných jevů, které zkoumá hlubinná psychologie (např. prožitky blízkosti smrti, osvícení, jevu nazývaného „poltergeist“ nebo „posedlost“…).”

  “Místo toho existuje všudypřítomnost vědomé duchovní paměti (Boha), z níž se informačně vynořují vesmíry v podobě velkých třesků a znovu se do ní informačně vracejí v podobě černých děr a velkých krachů. Vědecké vysvětlení však nezavrhuje mystickou víru jako možnou cestu k dosažení posmrtného návratu k Bohu. Postačující podmínkou návratu je mravný život člověka (řízený jeho nepoškozeným svědomím)..”

  Caspar:
  “Já osobně nepotřebuji vědecký důkaz toho, že někoho miluji nebo třeba vnímám. Já o tom vím i bez vědy.”

  Caspare, milujte si koho chcete (pokud to není třeba partnerka někoho jiného), ale nechtějte z toho vyvozovat existenční závěry pro celé lidstvo. Každý máme nějakou úchylku, ale měla by zůstat v osobní rovině, či mezi zpřízněnými dušemi.