O webu

Česká republika je všeobecně považována za extrémně ateistickou zemi. Toto tvrzení však není zcela přesné. My Češi jsme sice většinově nevěřící, avšak správnější by asi bylo říci, že jsme nábožensky chladní. Bůh pro většinu z nás prostě není téma. Škoda je, že v důsledku toho nespatřujeme valného smyslu ani v tom, abychom si sami ujasnili proč vlastně nevěříme. Podle názoru autorů tohoto webu je to chyba. Přemýšlivý člověk by měl mít jasno v tom, proč má takové či onaké názory.

Ačkoliv religiozní část naší populace je dosti aktivní, a nábožensky zaměřených webů je na českém internetu spousta (namátkou vira.cz, katolik.cz, katyd.cz, buh.cz, zpovednice.cz, kreacionismus.cz, memento.junweb.cz, atd.) tak ateistický web neexistuje k dnešnímu dni ani jeden. Situace je o to tristnější, že nevěřících lidí jsou v Česku víc než tři čtvrtiny, a aktivních věřících je v naší populaci pouhých cca 10%.

Tento web si klade za cíl pokusit se tuto situaci alespoň částečně napravit.

Chceme vytvořit nábožensky aktivní části populace ucelenou, konzistentní, jasně definovanou a hlavně vyargumentovanou alternativu. Chceme ukázat co je ateismus, kdo jsou ateisté, proč je ateismus jako názorová pozice legitimní a racionální, a chceme se zamyslet nad otázkami jako např. zda se ateisté mají za své názory stydět, zda je možná morálka bez křesťanství, atd.

Pokusíme se o nepředpojatý pohled na náboženství a na víru v boha, přičemž speciální pozornost bude věnována křesťanství, a to protože toto náboženství je u nás zdaleka nejrozšířenější.

209 thoughts on “O webu

  1. Michal Post author

    Děkuji za info, ten blog ale znám(e) – je to blog Filipa Tvrdého, a mám tu na něj v pravém sloupci také odkaz…

  2. Michal Post author

    Colombo omlouvám se, ale ten komentář jsem ti smazal. Jestli chceš Filipa Tvrdého urážet, tak to prosím dělej na jeho blogu, kde ti bude moct odpovědět, a nikoliv tady.

  3. Adela

    Michale, mám jednu připomínku k anketě, je tak trochu nespravedlivá. Jedině teisté mohou vyjádřit svou absolutní jistotu existencí Boha. Neměli bychom cenzurovat nějakého bláznivého ateistu, který by se čirou náhodou rozhodl udělat tu samou chybu jako teista.
    A navíc nevidím moc velký rozdíl mezi “Bůh pravděpodobně neexistuje” a “Bůh téměř jistě neexistuje”. Také by nebylo na škodu více definovat, co myslíme tím osobním Bohem (třeba, že alespoň 1x zasáhnul v našem světě a záleží mu na lidech). A možnost “Nevím” by bylo vhodno nahradit “Pravděpodobnost, že takový Bůh existuje je 50%.”

    A abych jen nekritizovala:
    Osobní bůh (alespoň 1x zasáhl do světa od stvoření, záleží mu na lidech):
    -neexistuje na 100%
    -neexistuje na 99.99999999%
    -existuje/neexistuje na 50%
    -existuje na 99.99999999%
    -existuje na 100%

    Ale je to na tobě. 🙂

  4. Freddie

    Slávku, já jsem napsal k zamyšlení. Samozřejmě, že je to přespříliš nadhodnoceno, ale něco v tom bude. Všechno je potřeba prověřovat z několika zdrojů a stran. 😉

  5. Slávek

    Já spíš nechápu ty konkrétní věci: jak třeba může nějaká soustava hvězd ukazovat na východ slunce a jak s tím souvisí Virgo a dům chleba?

    Prostě se mi nechce ověřovat všechny fakta, kterých je tam strašně moc a celý to na mě působí nedůvěryhodně.

    Zpracovaný je to ale pěkně.

  6. Freddie

    Tak lepší víc názorů a teorií, které můžou být chybné, než 1 Pravda (ne názor), kterou nikdo nemůže zkoumat, nesmíš se na ni vyptávat, a když už tak uděláš budeš věčně zatracen.
    Nicméně, z jejich pohledu zajímavá teorie, kterou by nebylo na škodu blíže prouzkoumat. Ovšem mnoho lidí z řad věřících by bylo asi proti.

  7. Slávek Černý

    Já teda spíš oceňuji, když se někdo přehrabe sračkama za mě a sdělí mi důvěryhodný informace. Hledat perly v propagandistických sračkách Zeitgeistu se mi nechce. Ale to je spíš otázka osobních preferencí.

  8. Colombo

    Slávek: V čem má Zeirgeist pravdu je to, že:
    1. náš pohled na křesťanství je značně ovlivňen Římany
    Římané vyznávali hromadu bohů a spoustu jich i přijaly za své, například řády Isis/Eset či Mithry, Perského boha.
    2. Oblast původu křesťanství resp. židovství je nesmírné nepřehledná, tisíce kultur, navzájem se ovlivňovaly, monoteismus jako takový se postupně vyvinul z polytheismu…

    Bylo by naopak překvapivé, kdyby jsme nenašli společné znaky křesťanství a jakéhokoliv jiného boha/bohů/náboženství/kultury. Ostatně, jedním z primárních znaků křesťanství byla proměnlivost, dokázalo se podle místa změnit tak, aby pohltilo původní úctívání jen záměnou npř. symbolu. Tak je spousta nejrůznejších svátků a symbolů nepůvodní.

    Ostatně i Kříž je vlastně Ankh či Cartagiánský symbol pro bohyni života.

  9. Colombo

    Jn, on si hraje se souhvězdím a že každé náboženství má někoho, kdo se narodil panně (magický původ, další magický původ je oplodnění bohem, svým způsobem se tyhle dvě věci můžou či nemusí lišit), byl ukřižován (to jsem slyšel prvně, že Hor byl ukřižován.., každopádně, tady jsem našel zajímavé vysvětlení:
    http://www.articlesbase.com/religion-articles/was-the-egyptian-god-horus-crucified-1023088.html
    ostatně, kříž je fakt jednoduchý panáček)

    Jak říkám, na každém šprochu pravdy trochu. Ale co je moc, to je moc. Zeitgeist je 1. příliš senzační na to, aby byl pravdivý a za 2. dává paralely, aniž by je pořádně vysvětlil. Třeba s tím ukřižováním.
    Jo a Isis nebyla tak úplně panna, Horus byl taky součástí trojjediní, trojí podoby (naprosto běžné, jen křesťani z toho vzali všechnu logiku) syn, otec a děd, Horus, Osiris a Ra, postupný koloběh slunce atp.
    Prostě v Zeirgeistu se vezme motiv a totálně se domotá. Což nepomáhá v situaci, kdy se v samotném egyptě či jakékoliv jiné oblasti nějaký motiv po 2000 let sám domotal a měl různé významy v různé době.
    Prostě guláš na víc. A všechno to prezentuje jako “óóh”.

  10. Slávek Černý

    Na Zeitgeist jsem se díval na iPadu a manželka mě nakoukla přes rameno a začalo ji to zajímat. Film se jí jako katoličce líbil víc než mně, ateistovi. Hlavně s tou částí o církvi a moci se naprosto ztotožnila.

    Asi holt nejsem cílovka 🙂

  11. Freddie

    Moje úvaha (k zamyšlení)
    Nevím proč, ale Ježíš (a ostatní mesiáši jiných náboženství) v dosti ohledech připomínají určitý druh vlády [viz někoho kdo má Pravdu, a který se nikdy nemůže zmýlit]. Jak bychom mohli vidět v dějinách lidstva, v každém případě kdo hlásal Pravdu ve velkém, ve většině případů pohořel. Tudíž, dříve či později přijde na řadu i křestanství, islám atd., ovšem otázka kdy?. Vzhledem k tomu, že většina lidí se stále hlásí ke křestanství, islámu a dále podobným náboženstvím, tak to asi brzo nebude. Neříkám, že samotná víra v Boha je špatná (v mnoha odborných publikací sem se dočetl, že má pozitivní účinky na lidský organismus), ale samotné křestanství, islám atd. je předurčeno k zániku z toho důvodu, že přišla vlna racionalizace, ted už je jenom otázka jak dlouho se to podaří tuto víru udržet. Jinak racionální myšlení jako takové nemůže v Boha věřit, už jen z toho důvodu, že není schopné si to samo vytvořit (jeddině v případě, že by tím chtělo něco získat např. jistotu, ochranu či samotné zachování lidské existence). Jinak věřit v Boha přinášející lásku, spravedlnost, mír……krásná představa, ve kterou bych mile rád věřil, bohužel realita jako taková je jiná. Přeji hezký den

  12. Freddie

    Colombo: To bohužel jen potvrzuje fakt, že náboženství je nezničitelné pokud v to věří minimálně jeden člověk. Ovšem pokud by nikdo nevěřil v Boha nemohl by být žádný ateista, jelikož ateista by nemusel tvrdit neexistenci něčeho v co nikdo nevěří. Toto si myslím, že by mohlo být ono duchovno, tudíž absolutní osvícenství (i když v to sám moc nevěřím). A dále….Proč by Bůh vymýšlel někoho, kdo by jeho existenci popíral? A ještě ….Křestanství či jiné monoteistické náboženství mi připomíná i trochu film Saw. 😀
    A na závěr škoda, že webů, jako je tento, není víc……

Comments are closed.