Křesťanství a morálka

Pod pojmem morálka rozumíme souhrn pravidel či představ o tom, jaké úmysly, chování či jednání ve společnosti je dobré, správné, a které je naopak špatné.

Pro křesťany je morálka velmi důležitým tématem. Křesťané věří, že existuje absolutní morálka, tedy souhrn pravidel co je dobré a co špatné, který je univerzálně platný. Věří, že tato absolutní morálka nám byla dána Bohem, a je obsažena v Božím slově, tedy v Bibli. Tyto morální maximy nemohou být zpochybňovány, nelze o nich kriticky diskutovat – jsou přece od Boha.

Křesťané dále často argumentují, že už samotný fakt, že tato absolutní morálka existuje, je důkazem existence jejich Boha.

Ateismus jako takový morálku nijak neřeší (ateismus je názorem na (ne)existenci Boha), ovšem ateisté na morálku většinou názor jistě mají. Pozicí ateistů je, že žádná absolutní morálka neexistuje. Morálka nebyla nijak stanovena, ani vymyšlena, Bohem ani nikým jiným. Vznikala postupným vývojem v průběhu stovek a tisíců let, v jednotlivých společnostech a civilizacích.

Jednotlivé morální zásady jsou více či naopak méně univerzální, přičemž ty které jsou univerzálnější (např. “nezavraždíš svého bližního”) jsou takové z dobrých a jasně formulovatelných důvodů. Obecně, nad každým morálním pravidlem je vhodné přemýšlet, a zvažovat proč vlastně platí, a proč je dobré, aby platilo.

My se dnes podíváme, který z těch dvou konceptů lépe odpovídá realitě.

Absolutní morálka, definovaná Bohem, by jistě mohla existovat (pokud by ovšem existoval osobní Bůh). Existuje ale opravdu? Pokud ano, tak jak vypadá? Cokoliv absolutního musí být z definice jednoznačně definované. Mělo by tedy být jasné, jaká mravní pravidla do té Bohem definované podmnožiny patří, a jaká nikoliv.

***

Základem křesťanské morálky je desatero. Patří tedy všechna přikázání do té Bohem stanovené absolutní morálky, o níž se nediskutuje?

Zopakujme si:

1) Já jsem Hospodin, tvůj Bůh; já jsem tě vyvedl z egyptské země, z domu otroctví. Nebudeš mít jiného boha mimo mne.
1a) Nezobrazíš si Boha zpodobením ničeho, co je nahoře na nebi, dole na zemi nebo ve vodách pod zemí. Nebudeš se ničemu takovému klanět ani tomu sloužit. Já jsem Hospodin, tvůj Bůh, Bůh žárlivě milující. Stíhám vinu otců na synech do třetího i čtvrtého pokolení těch, kteří mě nenávidí, ale prokazuji milosrdenství tisícům pokolení těch, kteří mě milují a má přikázání zachovávají.
2) Nezneužiješ jména Hospodina, svého Boha. Hospodin nenechá bez trestu toho, kdo by jeho jméno zneužíval.
3) Dbej na den odpočinku, aby ti byl svatý, jak ti přikázal Hospodin, tvůj Bůh. … Proto ti přikázal Hospodin, tvůj Bůh, dodržovat den odpočinku.
4) Cti svého otce i matku, jak ti přikázal Hospodin, tvůj Bůh, abys dlouho byl živ a dobře se ti vedlo na zemi, kterou ti dává Hospodin, tvůj Bůh.
5) Nezabiješ
6) Nesesmilníš
7) Nepokradeš
8 ) Nevydáš proti svému bližnímu křivé svědectví.
9) Nebudeš dychtit po domě svého bližního.
10) Nebudeš dychtit po ženě svého bližního ani po jeho otroku nebo po jeho otrokyni ani po jeho býku ani po jeho oslu, vůbec po ničem, co patří tvému bližnímu.

Vážně jsou tyto body základem absolutní morálky, definované Bohem? Vážně je základní mravní maximou, kterou si Bůh stanovil (!!!), že ho máme uctívat? Vážně je to pro něj tak důležité, že bližší specifikaci tohoto uctívání věnoval čtyři z deseti (jedenácti) přikázání?

Ateisté, kteří v Boha nevěří, jsou tedy zcela amorální lidé, a právem půjdou po smrti do pekla – v souladu s opakovaným potvrzeným téhož v Novém Zákoně Ježíšem… (kdo nevěří, byl již odsouzen)

Vážně má své místo mezi těmito mravními maximami zákaz práce v sobotu?

Opravdu je třeba ctít svého otce i matku za každou cenu? Co když je otec třeba alkoholik, který své děti týral a sexuálně zneužíval? Měly by ho i pak ctít? A když ho ctít nebudou, jsou proto amorální? Připomeňme, že morálka má být dle křesťanů absolutní, jasně definovaná v Písmu, a nepřipouštějící rozplizlost výkladu!

A co přikázání “nezabiješ”? V desateru je toto přikázání staveno bez jakéhokoliv upřesnění, avšak v dalších verších stejné kapitoly případů, kdy zabíjení nařídil přímo Bůh, spoustu (třeba Ex 21:23). Bez ohledu na to, co je napsáno v Bibli: je podle křesťanů nemorální zabíjet ve válce? Jak by se člověk (voják!) měl chovat, když už k válce dojde? Může člověk ve válce zabíjet nevinné? Může vraždit nepřátelské ženy a děti? Bible jasně říká, že ANO! (Numeri 31:15)

A co zabití útočníka v sebeobraně? Je toto amorální? Je povoleno popravit zločince? A je morální, aby obyčejný člověk (nikoliv popravčí) o své vůli ukamenoval člověka proto, že pracuje v sobotu? Bible jednoznačně říká, že ANO! Na základě čeho vědí křesťané, že to morální naopak není?

***

Snad ještě pozoruhodnější, než to co Bible (včetně Nového Zákona!) o morálce říká, je to co naopak neříká.

* Říká někde Bible, že je nemorální otroctví? Naopak, Bible o otroctví mluví jako o zcela normální věci (viz. třeba 10. přikázání)
* Mluví Bible o amorálnosti sexuálního zneužívání dětí?
* Říká Bible, že je amorální rasismus?
* Co říká Bible o amorálnosti mučení?
* Má Bible námitky proti genocidě?
* Mluví Bible o amorálnosti barbarských poprav? (upálení zaživa, kamenování)
* Namítá Bible byť jen slůvkem něco proti týrání dětí? (vzpomeňme si na případ zmučeného chlapce s připínáčky v botách)
* Jak na základě Bible zdůvodnit, že mučení a upalování čarodějnic inkvizicí bylo amorální?  (porovnej Ex 22:17)
* Mluví Bible o amorálnosti násilí na ženách v rodině?

Jak může někdo mluvit o Bibli, jako o Zdroji vší morálky, když místo těchto velmi závažných věcí řeší raději záležitosti jako zákaz práce v sobotu pod trestem smrti umučením (ukamenováním), nebo aby knězi nebylo vidět pod sukni? (Ex 20:26)

***

Na výše uvedeném nic nemění fakt, že v Bibli jsou (i) některé hluboké morální koncepty, jako např. “zlaté pravidlo” (chovej se k lidem tak, jak chceš aby se oni chovali k tobě). Problém je, že jsou na jedné hromadě s ostatním balastem, s výzvami ke genocidám, k obětování lidí, koneckonců i zvířat (i toto je jistě z dnešního hlediska nemorální!) atd., a že k rozlišení, co v Bibli je správné a co špatné, potřebujeme už existující (a rozhodně nikoliv nutně neměnnou) představu z vnějšku. To ale nutně znamená, že Bible nemůže být a není pramenem či nalezištěm oné absolutní morálky, která má podle křesťanů existovat.

Právě ta představa, která nám umožňuje odlišit, co je (v Bibli nebo kdekoliv jinde) dobré a co je špatné, a kterou máme nezávisle na Bibli, je z definice (viz. úvodní odstavec) samotnou morálkou.

V Bibli však nejsou z dnešního hlediska amorální věci jen tak. Jsou tam proto, že v době kdy byly jednotlivé Biblické knihy sepisovány, vypadala morálka právě tak, jak je tam zaznamenána! V Bibli není odsouzeno otroctví právě proto, že na něm tehdy nebylo shledáváno nic nemorálního! Bůh v Bibli Izraelce nabádá ke genocidám a k vybíjení žen a dětí právě proto, že tehdy lidé neviděli nic špatného na tom, vyvraždit nepřátele včetně žen a dětí! Naopak, tehdy do bylo vnímáno jako zcela přirozená a dokonce prospěšná věc (riziko, že děti by vyrostly v syny, odhodlané pomstít smrt svých otců, zde jistě reálně existovalo) a jaký tedy div, že tehdejší lidé přisoudili tyto úmysly i Bohu, kterého si vymysleli?

Jejich Bůh podle nich jednal právě tak, jak oni považovali za správné – ostatně kdo by nechtěl mít spravedlivého Boha?

Právě ten kontrast mezi tím co bylo tehdy považováno za spravedlivé a za morální a za Bohem posvěcené, a co je považováno za spravedlivé a morální dnes, svědčí naprosto jednoznačně proti existenci Bohem stanovené absolutní morálky.

***

Nový zákon byl sepsán o stovky let později než Starý Zákon, a vzhledem k výše uvedenému je naprosto přirozené a očekávatelné, že v průběhu těchto stovek let se pojetí morálky v Izraelské společnosti změnilo. K tomuto posunu by ovšem rozhodně nemělo dojít, pokud by měli pravdu křesťané, a existovala by “objektivní morálka”, obsažená v Božím Slově.

Starý Zákon je sice i v NZ nahlížen jako “bezvýhradná” autorita, a Ježíš se na něj odvolává při každé příležitosti a jeho platnost opakovaně potvrzuje, ale současně lehce naznačuje možnost kompromisu v některých otázkách, a jím popisovaná morálka v některých dalších otázkách je dokonce diametrálně odlišná od SZ.

Práce v sobotu je sice podle Ježíše stále hřích, ale “v rozumné míře” v sobotu pracovat povoluje. Porovnejme to se Starým Zákonem, kdy je potrestán barbarským trestem smrti ukamenováním i muž, který si v lese sbírá dřívka – a tehdy byl takový trest považován za morální (vždyť ten muž se vzepřel Bohu! Tak co s ním jiného?).

Zapudit manželku bylo dříve povoleno, zatímco Ježíš to považuje za nevhodné, a tento posun zdůvodňuje nic neříkající frází o “tvrdosti vašeho srdce”. (Matouš 19:7) (Zde se tedy jedná naopak o zpřísnění pravidel!)

Ježíš také docela zásadně mění starozákonní pravidlo “Oko za oko” o 180 stupňů na “Nastav druhou tvář”. U tohoto se na chvíli zastavme: Vážně je tohle morální? Vážně je dobré, abychom se takto chovali? Vážně je na fyzický útok dobré reagovat výzvou k dalšímu útoku? Je vůbec morální reagovat na útok pasivitou? Jak by asi vypadal svět, kdyby se tento model ve společnosti začal prosazovat? Hádám, že agresivnější jedinci by se zaradovali, a měli by posvícení. A to ani nemluvím o tom, k čemu by asi vedlo, kdybychom se pokusili aplikovat tuto zásadu na vztahy mezi státy. Takový stát, který by se v takové situaci rozhodl stát se agresorem, by se zanedlouho stal světovládcem.

Jistě není náhodou, že se Ježíšův model nikdy nijak významně neprosadil. Kdyby se prosadil, pak by ta skupinka která by ten model přijala, zanedlouho přestala existovat. Kdyby se křesťané chovali, jak Ježíš utopicky učil, pak by dnes žádní křesťané nebyli.

***

“Morální Zeitgeist”, který způsobil posun od Starozákonní morálky k té Novozákonní, samozřejmě působit nepřestal, a výsledky tohoto procesu jsou vskutku dramatické. Zmiňme jen vznik názoru na amorálnost mučení, amorálnost otroctví, amorálnost rasismu. Nic na tom nemění fakt, že mučí se i dnes (Al Ghraib), stejně jako nějací ti lidé s postavením otroka se najdou, a existují i rasisté. To oč běží, je změna názorů společnosti na tyto jevy.

Dnes nikdo nepochybuje o tom, že mučení je amorální, zatímco před 400 lety (a ani kdykoliv dřív) s jeho morálností drtivá většina společnosti neměla problém (a výjimeční jedinci s jasnozřivou myslí a opačným názorem, na tom nic nemění). Analogicky co se týká dalších jevů.

Jak dnes můžeme vědět, jaký posun morální Zeitgeist v příštích desetiletích způsobí? Jak dnes můžeme odhadnout, co z toho co dnes morální je, za nějaký čas morální nebude? A jak můžeme vědět, že něco z toho co dnes morální naopak není, nepřestane být po čase problematické?

Obloukem se vracíme k začátku: Kde je jaká objektivní, absolutní morálka? Dnes máme na morálku takové názory, jaké máme, z dobrých důvodů, stejně jako v minulosti měli lidé tehdejší morálku z (pro ně) dobrých důvodů. K posunu došlo, protože dnes víme, co jsme tehdy nevěděli, staly se věci, ke kterým do tehdy nedošlo (třeba Holokaust), a objevili se myslitelé, jejichž filosofie vrhla na mnohé věci nové světlo.

Tento proces samozřejmě kontinuálně a neustále pokračuje: dnes nevíme věci, které budeme vědět za pár desítek let, a naše názory na to co je morální a co ne, se mohou změnit (a také se změní). Stanou se věci, které naše názory posunou, objeví se myslitelé, kteří náš pohled pozmění.

Závěr: Objektivní a absolutní morálka je jen iluze lidí, kteří nejsou schopni překročit svůj stín. Vývoj morálky je kontinuálním procesem, a pojetí morálky v různých dobách se v konkrétní společnosti liší tím víc, čím jsou od sebe tyto doby vzdálenější. To, že některé zásady přetrvávají (např. “nebudeš svévolně vraždit své bližní”) svědčí jedině o tom, že platí z velmi dobrých důvodů, a nikoliv o tom, že existuje cosi jako objektivní morálka jako celek, a tím méně o tom, že by taková morálka byla dána Bohem a sdělena nám skrze Bibli.

1,240 thoughts on “Křesťanství a morálka

  1. selviskhed

    Slávek Černý: já vlastnění fyzických knížek nefandím, protože zabírají místo v pokoji, jsou těžké při stěhování a co je nejhorší – nefunguje u nich fulltextové vyhledávání:) Ale jinak souhlasím s tím, že je hezké finančně podpořit oblibeného autora:)

    Spíš jsem chtěl říct, že je podle mě docela jedno, jestli si knížku stáhnu, nebo jestli si pro tu samou knížku pojedu do NK, nebo do knihovny FlÚ AV, když už jsem v nich jednou registrovaný. A taky bych řekl, že člověk musí mít dost rigidní a nepružné pojetí morálky na to, aby mezi těmi dvěma možnostmi jak si knížku pořídit vůbec vnímal njaký rozdíl.

    Jinak k rozdílu mezi stažením a půjčením z knihovny: když si člověk vydělí roční registrační poplatek v NK (100 kč) počtem knížek a periodik, ke kterým tak získá přístup (6 000 000), tak zjistí, že autor a distributor nemusí být existencí fyzických knihoven nadšený o moc víc než existencí e-bookových knihoven:)

  2. Arkande

    Také je zajímavým faktem že když už si danou knihu tiskneme na domácí tiskárně vyjde nám to mnohem dráž než kdybychom si ji v obchodě koupili …čili autor dostane více peněz než za přímou koupi:-)

  3. Machi

    “A vůbec, co říká o stahování elektronických knih z internetu Jediný a Dokonalý Zdroj Vaší Morálky – Bible? Jistěže nic – a jak teda víte, že to je nemorální?”

    Ano, to by mě také zajímalo! Která pasáž v Bibli mluví o ochraně duševního vlastnictví? 🙂
    Mohl někdo veřejně přednášet třeba Šalamounovy básně? Musel platit Šalamounovi, či židovské OSe? 🙂

  4. Arkande

    “A vůbec, co říká o stahování elektronických knih z internetu Jediný a Dokonalý Zdroj Vaší Morálky – Bible? Jistěže nic – a jak teda víte, že to je nemorální?”

    To se nesmí nikde říkat…rptože pak bychom mohli rozvést teorii o tom že Ježíš vlastně také nedodržoval autorská práva a církev která si přivlastnila celý Starý zákon ho vlastně ukradla 🙂 Ať žijí učitele morálky a ctnosti.

  5. protestant

    to Michal:

    Michale, nedělejte že nevíte že ty kopie knih na uvedené adrese jsou nelegální, ukradené.

  6. protestant

    Arkande says:
    To se nesmí nikde říkat…rptože pak bychom mohli rozvést teorii o tom že Ježíš vlastně také nedodržoval autorská práva a církev která si přivlastnila celý Starý zákon ho vlastně ukradla Ať žijí učitele morálky a ctnosti.

    protestant:

    Znáte autorský zákon? Víte po kolika letech nároky na odměnu autorovi končí?

  7. protestant

    Arkande says:
    July 19, 2011 at 11:20 am
    Také je zajímavým faktem že když už si danou knihu tiskneme na domácí tiskárně vyjde nám to mnohem dráž než kdybychom si ji v obchodě koupili …čili autor dostane více peněz než za přímou koupi:-)

    protestant:
    Proč ji tisknete? Ještě navíc likvidujete lesy. Ale fuj.

  8. protestant

    Slávek Černý says:
    July 19, 2011 at 10:35 am
    @protestant: myslím, že nelegální to není. Mě to třeba osobně přijde spíš podobné tomu, když si někdo koupí kradenou věc, o které tuší že byla kradená.

    protestant:

    Skoro bych s vámi souhlasil. Jen to tuší bych nahradil slovy “ví jistě”

  9. Michal Post author

    Protestant: Proč ji tisknete? Ještě navíc likvidujete lesy. Ale fuj.

    … aneb kdo chce ateistu bíti, hůl si vždycky najde 😀

  10. Michal Post author

    Protestant: Michale, nedělejte že nevíte že ty kopie knih na uvedené adrese jsou nelegální, ukradené.

    Protestante to opravdu nevím, a po pravdě mě to ani příliš nezajímá – ať si to srovnají se svým svědomím a se zákonem ti, co ty knihy naskenovali a nahráli je tam.

    Co vím, je, že ti z nás, kteří si některou z těch knih stáhli, jednají v plném souladu se zákonem i s morálkou, protože své závazky autorům uhradili skrze autorské poplatky, podle Autorského Zákona.

  11. Slávek Černý

    @všichni: moc poučná diskuse 🙂

    – Máme tu ateistu, který ukáže na zdroj informací zdarma
    – Máme tu křesťana, který obviní ateisty z krádeže a nemorálního chování, přestože byl upozorněn, že se o krádež nejedná
    – Další předložené důkazy ukazují, že nejen že je výše uvedené chování legální, tak je i morální
    – Křesťan trvá na svém názoru a sám se dopouští nemorálního chování nejen podle Bible ale i podle obecně uznávané morálky (křivé obvinění, pokrytectví)
    – Křesťan odchází z debaty jako morální vítěz, protože věří v boha, který mu jistě odpustí, že je kretén

    Já fakt taju …

  12. Arkande

    Protestant: Proč ji tisknete? Ještě navíc likvidujete lesy. Ale fuj.

    … aneb kdo chce ateistu bíti, hůl si vždycky najde 😀

    Tak tohle mne taky dostalo 🙂

    Tak co kdybychom přestali tisknout Bible?Je přeci zbytečné ničit tolik stromů/papíru které jsou potřeba na jejich výrobu,když desatero se vejde na jednu A4…Nebylo by také lepší mít jen staré Bible,které by se tak jako Korán v případě těžkého poničení dávaly do speciálních skladů kde by se pomalu rozložily v prach?

    Také by jsme mohli začít hlásat: Zabij bobra!Zachraníš tím strom! 🙂

  13. Shadowman

    “Save a tree, burn a book!” (Postal 2) 🙂

    mimochodem, pod jakou licenci jsou zdejsi clanky? CC 3.0? WTFPL? …

  14. protestant

    Michal says:
    July 19, 2011 at 11:45 am
    Protestant: Michale, nedělejte že nevíte že ty kopie knih na uvedené adrese jsou nelegální, ukradené.

    Protestante to opravdu nevím, a po pravdě mě to ani příliš nezajímá – ať si to srovnají se svým svědomím a se zákonem ti, co ty knihy naskenovali a nahráli je tam.

    Co vím, je, že ti z nás, kteří si některou z těch knih stáhli, jednají v plném souladu se zákonem i s morálkou, protože své závazky autorům uhradili skrze autorské poplatky, podle Autorského Zákona.

    protestant:
    To mi hodně připomíná pštrosa. Já nic, já mám hlavu schovanou v písku….. 🙂

  15. Michal Post author

    Shadowman, ad licence: No asi spíš CC 3.0, nepřemýšlel jsem o tom 🙂

    V zásadě bych chtěl jen to, aby pokud někdo některý z mých článků nějak použije, tak aby uvedl moje jméno + odkaz (link) na adresu toho článku na mém webu. Jinak ať si s tím dělá kdo chce co chce 🙂

  16. protestant

    Slávek Černý says:
    July 19, 2011 at 12:02 pm
    @všichni: moc poučná diskuse

    – Máme tu ateistu, který ukáže na zdroj informací zdarma
    protestant: …..zdroj kradených informací ….

    – Máme tu křesťana, který obviní ateisty z krádeže a nemorálního chování, přestože byl upozorněn, že se o krádež nejedná
    protestant: … jedná se o reklamu na místo, kde jsou kradené věci k mání….

    – Další předložené důkazy ukazují, že nejen že je výše uvedené chování legální, tak je i morální
    protestant: ….kopírovat knihy a poskytovat je jiným není ani legální, ani morální….

    – Křesťan trvá na svém názoru a sám se dopouští nemorálního chování nejen podle Bible ale i podle obecně uznávané morálky (křivé obvinění, pokrytectví)
    protestant: ….takže vy neuznáváte že na té adrese jsou kradené knihy?
    – Křesťan odchází z debaty jako morální vítěz, protože věří v boha, který mu jistě odpustí, že je kretén
    protestant: …. jako za socialismu – komu se zlodějna nelíbí je kretén

    protestant: moc daleko od socialistické morálky (kdo nekrade okrádá rodinu) nedostali..

  17. Michal Post author

    lol, Protestant: kopírovat knihy není legální, …
    Michal: … ať si zákon říká co chce, že protestante 😀

    fakt síla už…

    Protestante, autoři za to DOSTALI, STÁLE DOSTÁVAJÍ, A I NADÁLE BUDOU DOSTÁVAT ZAPLACENO, chápete to? Můžete si prosím obhájit svoje tvrzení, že to je i tak nemorální? (hádat se s vámi, že to není nelegální, když už jsem vám explicitně uvedl přímo paragraf zákona, kde je to výslovně povoleno, tak to je pod moji úroveň, sorry)

  18. protestant

    Michal says:
    July 19, 2011 at 1:12 pm
    lol, Protestant: kopírovat knihy není legální, …
    Michal: … ať si zákon říká co chce, že protestante

    fakt síla už…

    protestant:
    Kde jsem napsal, že kopírování knih není legální? Můžete uvést konkrétní příspěvek?

  19. Arkande

    to Shadowman: Už název firmy napovídal že Postal 2 nebude jen tak nějaká hra: Running with scissors. 🙂

    Knihovna s eko-extrémisty mne skutečně inspirovala.

Comments are closed.