Dobro a Zlo

Věřící s oblibou říkají, že věda sice umí odpovídat na otázku “jak”, ale neumí odpovídat na otázku “proč”. Podle nich na otázku “proč” umí odpovídat právě (jejich, jak jinak) náboženství.

Nikdy jsem tuto myšlenku nepochopil. Věda samozřejmě v mnoha případech umí odpovídat na otázku “proč” (Proč se drát, kterým prochází proud, zahřívá? Proč padá kámen směrem k zemi? Proč se vržené těleso pohybuje po balistické křivce?) a v případech, kdy to neumí, je odpověď, kterou nabízí náboženství, stále stejná, k uzoufání neinspirativní, nudná a nic neříkající. Zní: “To Bůh…”

Jedna z mála oblastí, kde křesťané nabízejí “zajímavější” odpovědi, je oblast existence Dobra a Zla. Křesťané věří, že Zlo ve světě je důsledkem Prvotního Hříchu (připomeňme, že nic takového se nikdy nestalo, protože ani jeho protagonisté, Adam a Eva, nikdy neexistovali). Zlo a Smrt mají být trestem za Hřích.

Ponechme teď stranou četné rozdíly v tom, jak tuto myšlenku interpretují/odmítají/přijímají různí křesťané, a zamysleme se spíš nad samotným Zlem ve světě.

Jistě lze přijmout myšlenku, že za spoustu toho co vnímáme jako Zlo, mohou lidé. Vraždy, války, závist, podrazy a podvody, znásilnění, násilí všeho druhu, … toto všechno lze vnímat jako důsledek svobodné vůle a svobodného rozhodnutí konkrétních lidí. Ačkoliv by Bůh jistě mohl zasáhnout, a bránit těmto lidem v jejich zlých činech – lze pochopit proč to nedělá. Celé to lze jistě vnímat jako pokračování odklonu od Boha, započatého Prvotním Hříchem, do kterého Bůh nechce zasahovat. Potud je křesťanské vysvětlení OK.

Jenže, toto není ani zdaleka jediné zlo ve světě, naopak. Na světě je mnoho zla, které není důsledkem rozhodnutí žádného člověka, a má mnohdy otřesné následky. Zamyslíme se nad otázkou, zda a jak by mohl Bůh takovému zlu zabránit, a proč to neudělá.

Jako první uvažme tsunami v Indickém oceánu v roce 2004. V jeho důsledku zahynulo přes 200 tisíc lidí, a jedná se o jednu z největších přírodních katastrof v moderních dějinách. Ve vztahu k bohu se nyní nabízí úvaha: Bůh vzhledem ke své vševědoucnosti nepochybně věděl, že se k takové katastrofě schyluje. Mohl jí zabránit? Jistě mohl – je přece všemohoucí! Je tedy logické, že jí zabránit nechtěl. Ale proč? Chtěl tím lidem něco naznačit? Pokud ano – byl pochopen? A nemohl to udělat méně drasticky, aniž by při tom zahynuly stovky tisíc lidí??? Je přece milující…

Zcela analogická situace nastává při každé jiné přírodní katastrofě. Loni, v roce 2010, zahynulo na Haiti v důsledku katastrofálního zemětřesení přes sto tisíc lidí. Drastické záběry jsme jistě v televizi viděli všichni mnohokrát. Je i toto důsledek hříšného života lidí? Je to snad boží trest?! Pokud ano – pak proč trestal Bůh zrovna Haiti, vždyť tam je přes 96% obyvatel křesťanů! Proč nepotrestal třeba ateistické Čechy? A vůbec, samotná myšlenka že Milující Bůh takovou katastrofu VYVOLAL … je asi jen o málo horší, než myšlenka že o celé záležitosti dopředu věděl, ale nezabránil jí, ačkoliv nepochybně mohl. Obojí je neslučitelné s jeho atributy Dobrý a Milující.

Možná trochu méně viditelné, avšak také hrozné je utrpení rodičů, kterým se narodí postižené děti. Přibližně jedno ze 700 dětí je postiženo Downovým syndromem. Těžká demence až kretenismus, znetvořený obličej, mnohonásobně zvýšené riziko leukemie a dalších nemocí – a v neposlední řadě zničený život rodičů, kteří mají tu odvahu a statečnost se o takto postižené děti celý jejich život (!!!) starat. Za co Bůh tyto rodiny trestá? A za co trestá ty děti? Nebo se tyto věci dějí bez jeho vědomí? Nezávisle na jeho vůli? A proč Bůh způsobuje, nebo nezabrání tomu, aby se se železnou pravidelností 1400 dětí z každého milionu nerodilo takto postižených? Pykají snad ty děti a jejich rodiče za neexistující Prvotní hřích neexistujícího Adama a Evy? Nebo pykají za hříchy jiných lidí? A nad tím vším bdí neskonale milující, Dobrý a také Spravedlivý (!) Bůh??

Downovým syndromem však výčet genetických poruch a malformací jenom začíná, můžeme vzpomenout na Siamská dvojčata, holčičku s pěti nebo dokonce osmi (!) končetinami, srpkovou anémii, cystickou fibrózu, leprechaunismus, … a to nemluvím o všech možných nádorech na mozku, leukémii a jiných formách rakoviny a desítkách a desítkách dalších, neuvěřitelně pestrých a krutých postiženích. Všechno toto se vyskytuje i u zcela malých dětí. Čím jsou vinny? Za co je Nesmírně Spravedlivý Bůh trestá? Zdá se, že existuje-li křesťanský Bůh, pak má ve vymýšlení variant jak zničit život dítěti (nebo obecně lidem) dosti perverzní libůstku.

Člověk by mohl cynicky říct – alespoň toto Boží chování je konzistentní s charakteristikou Boha ve Starém Zákoně…

Na závěr zdůrazněme, že za předpokladu že Bůh existuje, výše uvedená fakta vůbec nepopírají Boží svrchovanost, jak píše např. profesor Heller. Ne. Existuje-li Bůh, pak klidně může být svrchovaný, a může si se svým stvořením dělat co chce (což také za tohoto předpokladu dělá).

Výše popsané vlastnosti našeho světa jsou však v přímém rozporu s tím, aby byl Bůh Milující, i s tím aby byl Dobrý. Výše uvedené dokazuje, že Bůh s takovými vlastnostmi, které mu připisují křesťané, neexistuje.

162 thoughts on “Dobro a Zlo

  1. protestant

    To Social:

    Ale kdepak jen 25 milionů. Všechny co se kdy vyskytovali na Zemi přece zabil nebo ještě zabije. Kdyby přece nebyl tak přísný na Adama A Evu, tak bychom vůbec neumírali…. 🙂

  2. Social

    opet chyba v tagu… myslim ze je tady dole spatna napoveda, udelal jsem to presne podle ni… tj lomena zavorka a href=”adresa” title=”jmeno” lomena zavorka

    Z prispevku vypadlo, ze nekteri Rekove v tom meli jasno uz davno…

  3. protestant

    A co s gravitací, když kvůli ní padají letadla atd. I ten asteroid co zlikvidoval dinosaury by bez gravitace nikomu neublížil. Já bych byl pro tu gravitaci zrušit. Co vy na to? 🙂

  4. Social

    Hmm, moje příspěvky se týkaly údajné dobroty křesťanského boha (viz článek). Údajné podle křesťany (židy atd) udávaného oficiálního zdroje – Bible. Samozřejmě, pokud se budeme bavit o úroveň výše – tj. zda-li vůbec existuje, tak bych já osobně takové detaily jako je Bible vůbec neřešil. Na místě by bylo použít vědeckou metodu. (už se bojím vytvořit link, tak jen pastnu – http://en.wikipedia.org/wiki/Scientific_method)
    Samozřejmě si nemyslím, že můžu zrušit projevující se zákonitosti vesmíru či prokázané skutečnosti. Tj. např gravitaci či Slunce.
    Ale pokud něco podle současného stavu poznání neexistuje, resp. je nedokazatelné, tak tu celou myšlenku můžu prostě ignorovat. Stejně jako vy pravděpodobně ignorujete hinduistické božstva nebo pantheon. Já k tomu přidávám jen jednoho boha navíc.

  5. protestant

    Ale kdepak.
    Křesťanství tu například bylo dříve jako NZ.
    Tedy NZ je produktem a ne zdrojem křesťanství.
    To stejné se SZ a izraelci.

  6. Colombo

    protestant: obávám se, že tady se dostáváte do problému systému se zpětnou vazbou, který očividně ne moc dobře chápete.

    NZ je produktem křesťanství, ale současné křesťanství je nutně produktem NZ.
    O Izraelcích bych vůbec nemluvil, Phoeničané byli taky izraelci a nějaký SZ jim byl ukradený.

  7. protestant

    to Colombo.
    Obávám se že se dostáváte do problému neznalosti křesťanství. Křesťanství je založeno na Kristu, ne na NZ.

  8. Social

    Jak se dnešní křesťaň o Kristovi doví? Systémem jedna paní povídala? Nebo použije nějakou knihu o Kristově učení, třebas?

  9. protestant

    Schválně, co myslíte vy?
    Znám ateisty, kteří si Bibli přečetli a stejně se o Kristu nedozvěděli a nevěří v něj. Čím to asi je?

  10. Michal Post author

    No přece tím, že jim to přijde krajně nepřesvědčivé,… nebo spíš přesvědčující o tom, že ta kniha nemá s čímkoliv od Boha nic společného.

    Mimochodem, přemýšlím nad (doufám) dost zajímavým tématem na článek, ale nechci to uspěchat. Chtěl bych se zamyslet právě nad tím, proč věřící věří tomu, co ostatním (věřícím jiných náboženství a ateistům) přijde zcela nepřesvědčivé, a o čem vlastně je “víra”…

  11. Social

    Michal: myslím, že v tom je skutečně jádro pudla.
    Osobně vidím hlavní důvod v prostředí, v němž dítě vyrůstá a zejména bezprostřední vliv rodiny. To třebas vysvětluje, proč je u nás významně méně hinduistů než v Indii.
    Kdyby tomu tak nebylo, tak by náboženství byla “promíchána” po celé Zemi.

  12. protestant

    Pokud je to nepřesvědčivé, pak nelze o Bibli hovořit jako o zdroji křestanství.
    A k druhému – narodil jsem se v ryze ateistické rodině.

  13. Social

    Ale ono to nepřesvědčivé je pouze pro část obyvatelstva. Věřím, že v osobním rozhodování zda-li věřit či nevěřit může hrát velkou roli např. místní komunita, či místní kněz. Ale to jen posouvá otázku dále. Křesťané mají přeci jenom navzájem mezi sebou víáce spoleřného než třeba s muslimy. Předpokládal jsem, že zdrojem této unifikace je Bible, příp. církve, jež čerpají ale ze stejné knihy.
    V čem se teda mýlím?

  14. protestant

    Už jste hodně blízko. Proč myslíte, že že je to přesvědčivé jen pro část obyvatelstva? Proč právě pro jedny ano a pro druhé ne? Proč je to pro děti věřících dost často nepřesvědčivé a naopak pro děti ateistů dost často přesvědčivé. Co je tím co rozhoduje o té přesvědčivosti?

  15. Michal Post author

    Moment, co je to “to”? Víra nebo nevíra? Mám pocit že to říkáte nějak zmatečně, dá se to chápat oběma způsoby, tak si to pro jistotu ujasněme. Já říkám že:

    Mezi náboženským přesvědčením či nepřesvědčením (nevírou) rodičů a dětí je velmi silná korelace. Děti křesťanů budou velmi pravděpodobně také křesťané, a Bible jakož i jiné křesťanské argumenty jim tedy většinou přijde věrohodná, naopak argumenty Muslimů popř. ateistů jim přijdou nevěrohodné; Děti Muslimů jsou z velké většiny opět muslimové, a argumenty muslimů jim tedy přijdou věrohodné, a naopak argumenty křesťanů či ateistů jim přijdou nevěrohodné. Analogicky, děti nevěřících jsou “většinou” (lze to vyjádřit přesně statisticky) také nevěřící.

    Souhlasíte? Pokud ne, formulujte Vaše tvrzení prosím přesně, tak jak si za ním stojíte. OK?

  16. protestant

    To Michal.
    Pokd by byla pravda taková jakou naznačujete pak by asi nebylo možné, že před 2000 lety nebyl žádný křesťan a žádný muslim přesto dnes tvoří více jak polovin lidstva. Pokud by děti “většinou” přebíraly víru rodičů, pak by měla být dnešní situace jiná.

Comments are closed.