Identita a individualita subjektov

Re: Identita a individualita subjektov

Příspěvekod Foxy » pon úno 17, 2014 6:11 pm

treebeard píše:Taký faustovský experiment s vložením starého "ja" do mladého tela by tiež mohol byť zaujímavý (možno desivý)

Byl by. Ale nedoporučuju. Když jsem se po překonaném GBS znovu učil dýchat, mluvit, psát, chodit, byla to tvrdá a zatraceně drsná fuška. A to jsem se znovu snažil ovládnout jen své staré dobré, důvěrně známé tělo, ne nějaký nový, neznámý, nadupaný model...
Foxy

Příspěvekod treebeard » pon úno 17, 2014 6:23 pm

Foxy píše:Byl by. Ale nedoporučuju. Když jsem se po překonaném GBS znovu učil dýchat, mluvit, psát, chodit, byla to tvrdá a zatraceně drsná fuška. A to jsem se znovu snažil ovládnout jen své staré dobré, důvěrně známé tělo, ne nějaký nový, neznámý, nadupaný model...

Niečo o tomto hľadaní svojho ja od nuly som už počul. U teba šlo len o ovládnutie tela, či aj o nutnosť hľadať a triediť spomienky?

Každopádne, tá obtiažnosť procesu ma utvrdzuje v tom, že nejaké skopírovanie mozgu do iného tela (dokonca možno umelého) by nebolo pravou nesmrteľnosťou. Myslím, že tú "smrť" by si človek zapamätal, zatiaľčo niečo zo svojho "minulého života" by stratil.
treebeard

Příspěvekod Medea » pon úno 17, 2014 6:34 pm

treebeard píše:Taký faustovský experiment s vložením starého "ja" do mladého tela by tiež mohol byť zaujímavý (možno desivý).

Mňa fascinuje predstava "zlievania" a "rozlievania" subjektov:

Chemička Danka a matematička Janka, sú počas dňa dve oddelené osoby, ale večer, pomocou špeciálneho interfejsu, si prepoja mozgy a stanú sa osobou vyššieho rádu - Dajanou. Ráno zase Dajana ide "spať", teda vypne interfejs a rozpadne sa na dva oddelené subjekty - Danku a Janku, ktoré počas dňa, žijú svoje oddelené životy, pričom Janka získava, počas noci, Dankine spomienky na predošlý deň a Janka zase opačne, a okrem toho, majú obe ženy, spomienky subjektu Dajana. Vlastne všetky tri: Danka, Janka aj Dajana, zdieľajú, vďaka nočným prepojeniam, svoje spomienky ;)
Medea

Příspěvekod treebeard » pon úno 17, 2014 6:58 pm

Poznal som Danku a Janku, jednovaječné dvojčatá. Patril som k menšine, ktorá ich vedela rozoznať. Paradoxne, nie podľa materských znamienok, hoci na začiatku sme vedeli iba tie, ale podľa povahy. Podľa štýlu usmievania a určitých gest som ich dokázal rozoznať zdiaľky.

Rozdelil ich vedúci nášho ročníka, ťažko povedať, či urobil dobre. Tvrdil, že nemajú byť na seba naviazané a asi tým ich životy ovplyvnil.

Pokiaľ ide o možnosť splývania, ja som skeptik, podľa mňa existuje iba nezvratná divergencia. Ale neviem to dokázať.
treebeard

Příspěvekod Foxy » pon úno 17, 2014 8:10 pm

treebeard píše:U teba šlo len o ovládnutie tela, či aj o nutnosť hľadať a triediť spomienky?

Naštěstí jen znovuovládnutí těla. Tahle mrchachoroba sežere isolaci na periferních nervech (myelin) a když se to obnovuje, trochu to připomíná kabel s přeházenými dráty. Něco je zapojené správně, něco úplně někam jinam a část zůstane dlouho nezapojená. Mysl to přímo nezasáhne, ale ze zdatného chlapa to udělá totálního nemocničního povaleče. Moc dobrá a velice poučná životní zkušenost. Dá člověku hodně materiálu k uvažování. Rozhodně nedoporučuju.
Konečně, zeptej se strejdy Gůgla :shock: na Guillain-Barrého syndrom (GBS), on to na tebe vysype na plný displej...
Foxy

Příspěvekod Foxy » pon úno 17, 2014 9:33 pm

Medea píše:Pokiaľ máš totiž nekonečne veľa nezávislých náhodných generátorov, a pravdepodobnosť vygenerovania konkrétneho javu A na ľubovoľnom z nich, nie je menšia než pevné kladné číslo p, tak potom pravdepodobnosť, že nekonečne mnoho týchto generátorov vygeneruje jav A, sa rovná 1. (Za tie generátory si dosaď všetky možné galaxie. Tieto galaxie zrejme môžu mať len konečne mnoho rozlíšiteľných makrostavov.)

Ano, máš naprostou pravdu.
Pokud ovšem takto vygenerované identické objekty (jevy A) nemají nekonečnou životnost (trvání v nezměněné formě/stavu), pak pravděpodobnost jejich vzájemné interakce se bude limitně blížit nule.
Prostě tito objektíci nemají šanci se potkat. Z hlediska každého z nich jakoby to nekonečno ostatních ani neexistovalo.
Foxy

Příspěvekod Medea » pon úno 17, 2014 10:22 pm

Foxy píše:Pokud ovšem takto vygenerované identické objekty (jevy A) nemají nekonečnou životnost (trvání v nezměněné formě/stavu), pak pravděpodobnost jejich vzájemné interakce se bude limitně blížit nule. Prostě tito objektíci nemají šanci se potkat. Z hlediska každého z nich jakoby to nekonečno ostatních ani neexistovalo.

Ale ako pokusné objekty pre Michalov myšlienkový experiment môžu poslúžiť ;)
Medea

Příspěvekod Medea » pon úno 17, 2014 10:37 pm

treebeard píše:Pokiaľ ide o možnosť splývania, ja som skeptik, podľa mňa existuje iba nezvratná divergencia. Ale neviem to dokázať.

Ja som, ohľadom možnosti splývania subjektov pomocou vhodného mozgového interfejsu, optimistka:

Zvířecí mozky s čipem vytvořily “nad-mozek” schopný řešit úkoly.
Medea

Příspěvekod Medea » úte úno 18, 2014 1:14 am

BCI – brain computer interface: http://www.osel.cz/index.php?obsah=6&clanek=374
BMI – naděje pro ochrnuté nebo pro vojáky?: http://www.osel.cz/index.php?obsah=6&clanek=432
Medea

Příspěvekod Medea » čtv bře 20, 2014 9:37 pm

S Foxym sme začali off topic diskusiu na Michalovom webe, tak ju teda prenášam sem :)

Foxy, predstav si budúcnosť, v ktorej už ľudstvo disponuje pokročilým interfejsom, umožňujúcim funkčne prepojiť mozog s počítačom alebo mozog s mozgom. Ľudia majú mozgy poprerastané umelou neuronálnou sieťou, ktorá umožňuje takéto prepojenie. V živnom roztoku sa pre záujemcu Johna vypestuje panenský ľudský mozog bez spomienok a osobnosti. John sa pravidelne pripája na tento mozog, vytvára s ním jednu osobnosť a formuje si ho na svoj obraz. Povedzme, že cez víkendy sú oba mozgy prepojené, zdieľajú svoje spomienky a mimo víkendu sa odpoja. Panenský mozog si postupne osvojuje Johnove spomienky a Johnovu osobnosť a po nejakom čase je úplne “asimilovaný” Johnovou osobnosťou. Teraz sú tu už dvaja Johnovia, pôvodný John, v ľudskom tele pobehujúci po svete a nový John – beztelý mozog v živnom roztoku ;)

Duplikácia osôb alebo prenos "duší"
Medea

PředchozíDalší

Zpět na Otázky a odpovědi