O webu

Česká republika je všeobecně považována za extrémně ateistickou zemi. Toto tvrzení však není zcela přesné. My Češi jsme sice většinově nevěřící, avšak správnější by asi bylo říci, že jsme nábožensky chladní. Bůh pro většinu z nás prostě není téma. Škoda je, že v důsledku toho nespatřujeme valného smyslu ani v tom, abychom si sami ujasnili proč vlastně nevěříme. Podle názoru autorů tohoto webu je to chyba. Přemýšlivý člověk by měl mít jasno v tom, proč má takové či onaké názory.

Ačkoliv religiozní část naší populace je dosti aktivní, a nábožensky zaměřených webů je na českém internetu spousta (namátkou vira.cz, katolik.cz, katyd.cz, buh.cz, zpovednice.cz, kreacionismus.cz, memento.junweb.cz, atd.) tak ateistický web neexistuje k dnešnímu dni ani jeden. Situace je o to tristnější, že nevěřících lidí jsou v Česku víc než tři čtvrtiny, a aktivních věřících je v naší populaci pouhých cca 10%.

Tento web si klade za cíl pokusit se tuto situaci alespoň částečně napravit.

Chceme vytvořit nábožensky aktivní části populace ucelenou, konzistentní, jasně definovanou a hlavně vyargumentovanou alternativu. Chceme ukázat co je ateismus, kdo jsou ateisté, proč je ateismus jako názorová pozice legitimní a racionální, a chceme se zamyslet nad otázkami jako např. zda se ateisté mají za své názory stydět, zda je možná morálka bez křesťanství, atd.

Pokusíme se o nepředpojatý pohled na náboženství a na víru v boha, přičemž speciální pozornost bude věnována křesťanství, a to protože toto náboženství je u nás zdaleka nejrozšířenější.

209 thoughts on “O webu

  1. Michal Post author

    Protestante, Češi žádný primát v pověrčivosti nemají. To srovnání bylo, pokud je vůbec důvěryhodné, jen mezi Německy mluvícími zeměmi. Je naprosto jasné, že celosvětově nejsme v pověrčivosti na špici ani omylem.

  2. Michal Post author

    No, tak jsem se koukl na pověrečnost v Polsku, které patří mezi nejvíce křesťanské země vůbec. V Polsku se ke křesťanství hlásí bezmála 100% lidí.
    http://www.polishforums.com/society-culture-38/superstitions-poland-9219/

    Polish people are very superstitious about the number 13, especially Friday the 13th, which is believed to bring bad luck.
    Poland has some lucky charms too. It is widely believed that if you see a chimney-sweeper, you have to …
    Red slip-knots are also a popular superstition in Poland.
    People also believe in the magic power of lucky objects such as horseshoes, elephants with raised trunks and four-leaf clovers.
    Many superstitious people wear talismans or carry lucky stones to scare evil spirits away.
    Superstitions in Poland are also popular among students…

    Co k tomu dodat? Kdyby platilo, co tvrdí Drápal, že totiž pověrečnost je “opakem” víry – měli bychom v Polsku pozorovat asi něco dost dramaticky jiného, že?

  3. Michal Post author

    Protestante, citoval jsi G.P., když psal: “Takže bych očekával od Katholické církve omluvu za upálení cca 50 000 čarodějnic, jejichž smrt hlásáním své nauky přímo zavinila.”

    GP. tvrdí, že katolická církev hlásáním své nauky přímo zavinila upálení jistého počtu žen za čarodějnictví – a pod to se podepisuji. G.P. NETVRDÍ, že PROTO je křesťanství nepravdivé – a to je přesně v souladu s tím, co jsem dnes napsal!

  4. protestant

    Postkomunistické země – ráj okultismu
    Australský vědec Beno Torgler zkoumal víru v pověry v sedmnácti státech včetně České republiky a Slovenska. Pokusil se zjistit, co pověrčivost ovlivňuje. Méně pověrčiví byli muži než ženy, a také vzdělaní a starší lidé.
    Na horoskopy se nejvíc věřilo v Litvě. Slovensko skončilo jako druhé, Česká republika šestá, poslední byli Nizozemci.
    Podobně dopadla víra v talismany nosící štěstí a nejrůznější věštce. Postkomunistické země byly pověrčivější než ostatní státy. Souvisí to asi se vztahem komunismu k náboženství. Pověry náboženství konkurují. Čím víc se v dané zemi chodilo do kostela, tím méně její občané věřili okultismu. Otázkou ovšem je, jestli by nebylo vhodnější považovat náboženství též za pověru.

    http://psychologie.cz/proc-jsme-povercivi/

  5. protestant

    ….Pokud zaměříme-li svoji pozornost na netradiční víru v nadpřirozeno, ne na to, zda lidé chodí do kostela, nelze Českou republiku v žádném případě charakterizovat jako sekularizovanou společnost. Ukázalo se totiž, že plných 66 % lidí ve výzkumu věřilo, že někteří věštci mají schopnost předvídat budoucnost a 45 % respondentů věřilo v účinnost amuletů a v horoskopy. Výše vzdělání přitom nehrála roli a na rozdíl od tradičního křesťanství to byli především mladší lidé, kdo byl ochotný věřit ve věstce, amulety či horoskopy. Zdá se tedy, že spolu s tím, jak se česká společnost odklání od tradičního křesťanství, nešíří se atheismus, ale roste zájem o alternativní duchovní nauky….

    http://www.socioweb.cz/index.php?disp=temata&shw=125&lst=121

  6. Michal Post author

    Protestant: “Na horoskopy se nejvíc věřilo v Litvě. Slovensko skončilo jako druhé, Česká republika šestá, poslední byli Nizozemci.”

    No prosím: Na Slovensku, které je mnohem více křesťanské než ČR, věří na horoskopy víc lidí, než v méně religiozní ČR.

    I Litva je MNOHEM religioznější než ČR! (79% Katolíků!)
    http://en.wikipedia.org/wiki/Religion_in_Lithuania

    PS. a teď koukám, že to Holandsko, ve kterém se tedy na horoskopy věří nejmíň, má také druhou nejmenší míru religiozity z těch jmenovaných zemí – 51,3% lidí je zde nenáboženských! http://en.wikipedia.org/wiki/Religion_in_the_Netherlands

    Protestante, dík za ty citáty, ale dokazuješ jimi opravdu to, co dokazovat chceš? 🙂

  7. Čestmír Berka

    Protestante- znám dost esoteriček- je jich v mém okolí mnohem více, než křesťanů a mnoho z nich v boha věří. Křesťané také velmi často věří pověrám a magii. Mnoho křesťanů magii odsuzuje ne proto, že je to pověra, ale proto, že podle nich skutečně funguje- jenže na základě spolupráce s nečistými silami!

  8. protestant

    Při hodnocení duchovní orientace je ovšem třeba si uvědomit, že jednotlivé typy
    duchovního zaměření se nemusí vzájemně vylučovat. V evropském náboženství se
    naopak tradičně prolínaly a lidové křesťanství bylo vždy okultními prvky prostoupeno.
    Prolínání křesťanského pohledu na svět s okultní religiozitou do určité míry také
    potvrdila naše data. Platí však, že k podobnému prostupování okultní a křesťanské víry
    dochází spíše u lidí duchovně méně vyhraněných, a tedy otevřených víře v jakýkoliv typ
    nadpřirozena. Naproti tomu lidé, kteří deklarují jednoznačnou víru v prvky křesťanské
    věrouky jsou skupinou, která okultní religiozity odmítá. Zdá se rovněž, že okultismus je
    rozšířenější v zemích s nízkým podílem věřících křesťanů (viz Graf 5).
    http://studie.soc.cas.cz/upl/texty/files/136_00-3wptext.pdf

  9. Čestmír Berka

    Jenže to odmítání pověr je (často) ne na základě toho, že ten křesťan té pověře nevěří..on věří, že funguje, ale má ji zakázánu podle fundamentalistického ( 😀 ) výkladu Bible 🙂

  10. protestant

    Čestmír Berka says:
    October 8, 2012 at 1:06 pm
    Jenže to odmítání pověr je (často) ne na základě toho, že ten křesťan té pověře nevěří..on věří, že funguje, ale má ji zakázánu podle fundamentalistického ( ) výkladu Bible

    protestant:
    Ano. To je přesné. Takto to v ČR určitě funguje. Zde co křesťan to fundamentalista….. 🙂 🙂 🙂

  11. Čestmír Berka

    No, je to tak 🙂 Kdyby věřící pověrám nevěřili, tak se jimi nebudou zabývat a nebudou jim vadit! Křesťané, kteří pověry odsuzují jim zároveň věří- jen je to pro ně zakázané je praktikovat…

  12. Slávek

    Data, která nám tu protestant ukázal, jednoznačně ukazují, že mezi pověrčivostí a náboženstvím rozhodně neexistuje nepřímá úměra nebo jiný prostý vztah. Velmi zbožné křesťanské národy často patří k těm nejpověrčivějším (Litva) a naopak (Holandsko)

    Celkem by mě zajímalo, jaký vidíš protestante rozdíl mezi pověrčivostí a vírou v Boha. Já tam skutečně vidím spíše substituci než nějaký protiklad. Saturuje to podobné potřeby velmi podobnými způsoby. V podstatě přímá konkurence. Dvě firmy s podobnými produkty.

  13. protestant

    to Slávek:

    Platí podle mne Chestertonův citát: „Od té doby, kdy lidé přestali věřit v Boha, tak ne že by už nevěřili ničemu – oni naopak věří všemu.“

Comments are closed.