O webu

Česká republika je všeobecně považována za extrémně ateistickou zemi. Toto tvrzení však není zcela přesné. My Češi jsme sice většinově nevěřící, avšak správnější by asi bylo říci, že jsme nábožensky chladní. Bůh pro většinu z nás prostě není téma. Škoda je, že v důsledku toho nespatřujeme valného smyslu ani v tom, abychom si sami ujasnili proč vlastně nevěříme. Podle názoru autorů tohoto webu je to chyba. Přemýšlivý člověk by měl mít jasno v tom, proč má takové či onaké názory.

Ačkoliv religiozní část naší populace je dosti aktivní, a nábožensky zaměřených webů je na českém internetu spousta (namátkou vira.cz, katolik.cz, katyd.cz, buh.cz, zpovednice.cz, kreacionismus.cz, memento.junweb.cz, atd.) tak ateistický web neexistuje k dnešnímu dni ani jeden. Situace je o to tristnější, že nevěřících lidí jsou v Česku víc než tři čtvrtiny, a aktivních věřících je v naší populaci pouhých cca 10%.

Tento web si klade za cíl pokusit se tuto situaci alespoň částečně napravit.

Chceme vytvořit nábožensky aktivní části populace ucelenou, konzistentní, jasně definovanou a hlavně vyargumentovanou alternativu. Chceme ukázat co je ateismus, kdo jsou ateisté, proč je ateismus jako názorová pozice legitimní a racionální, a chceme se zamyslet nad otázkami jako např. zda se ateisté mají za své názory stydět, zda je možná morálka bez křesťanství, atd.

Pokusíme se o nepředpojatý pohled na náboženství a na víru v boha, přičemž speciální pozornost bude věnována křesťanství, a to protože toto náboženství je u nás zdaleka nejrozšířenější.

209 Responses to O webu

 1. Josef K. says:

  Narazil jsem náhodou na váš web, určitě se ještě vrátím k podrobnějšímu čtení, zatím jsem příspěvky jen zběžně proběhl, v každém případě vaši (?) iniciativu vítám, poněkud mě zaráží míchání češtiny s angličtinou, s pozdravem Josef K.

 2. Michal says:

  Pokud si to čtenáři budou psát, klidně ty anglické pasáže mohu přeložit – není jich zas tak mnoho.

  Těší mě Vaše pochvala, děkuji 🙂

 3. wiwi says:

  Stránka se mi líbí a souhlasím s tebou, ale není pravda, že ateistický web v ČR neexistuje. Je tu občanské sdružení Humanističtí ateisté: http://www.humanistictiateiste.cz/

 4. wiwi says:

  Zajímavý blog o vědě, náboženství a ateismu: http://polach.blog.idnes.cz/

 5. Adela says:

  Zajímalo by mě, zda byl tento blog inspirován tzv “novým ateismem”, lidmi jako jsou například Dawkins, Hitchens, Harris apd.?
  Myslím si, že tenhle blog je velice dobrý nápad. Přece jen, zas tak ateistická ČR není. http://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_atheism#Europe
  (myslím spirits and life forces)

 6. Michal says:

  Určitě pro mě tihle autoři inspirací byli. Dále např. Daniel Denett, a z našich filozofů např. Tomáš Hříbek.

  Zejména o tom celém ale poměrně dost přemýšlím, snažím se zjišťovat si a pochopit stanoviska, argumenty a myšlenkové postupy věřících, a z toho si pak formuji svůj názor.

  Mým ultimátním cílem je pochopit náboženství, a porozumět mu. Chci vědět a pochopit, jak věřící přemýšlejí, proč shledávají svoji víru tak naplňující, proč při tom shledávají některé argumenty relavantní, a jiné naopak nikoliv, a proč je věřících lidí tolik, a to mnohdy i velmi inteligentních.

  V neposlední řadě si samozřejmě kladu otázku, jestli se za těchto okolností nemohu třeba mýlit já, a oni zda nemohou mít nakonec pravdu, …

  Celé je to podle mého názoru velmi zajímavé téma, dosti neprávem v Česku opomíjené. Podle mě je to škoda.

 7. caspar says:

  Jsem věřící a řekl bych, že podobný web je žádoucí. Z toho pohledu jeho založení vítám a chválím. Zatím jsem vše nepřečetl, ale v tom, co jsem prohlédl, mě osobně schází jakýsi základ ateismu. Chybí mi ateistický výklad příčiny vzniku vesmíru a následně života v něm. Dočetl jsem se zde, že jako pro existenci vil a vodníků nejsou k dispozici žádné reálné argumenty, tak chybí i stejné argumenty pro existenci Boha. To je ale naprosté nepochopení kteréhokoli, ze tří světových, monoteismu. Všechna tahle náboženství pokládají Boha za Tvůrce všeho a to v důsledku znamená, že důkazem existence Stvořitele je vše, co je stvořeno. Nesmyslnost náboženství lze tedy dokázat pouze tak, že prokážeme jiný, nežli stvořitelský, původ světa. A ten mi právě u vás schází. Stupeň poznání každého z nás určuje, zda se nám jeví náboženství záležitostí plytkou nebo hlubokou. Zatím však je to právě monoteismus, který odpovídá neuceleněji na otázky existence a jejího smyslu. Dokud nenahradíte tuhle skutečnost něčím lepším, nemůžete počítat s úspěchem. Možná, že se vám bude zdát, že si počínáte dobře a skvěle, ale bude to jen do doby, než budete potřebovat, aby Bůh byl. Přesto nebo spíše proto, vám přeji mnoho úspěchů.

 8. Colombo says:

  “že důkazem existence Stvořitele je vše, co je stvořeno. ”
  Tohle je jeden z problémů, který tu byl již pronášen. Naprostá neschopnost pochopit co to důkaz je a jak je tohle tvrzení hloupé.

 9. Colombo says:

  “který odpovídá neuceleněji na otázky existence a jejího smyslu.”
  Jestli nejuceleněji znamená: “Jsi tu, protože to Bůh chce.” pak potom ano.

  “než budete potřebovat, aby Bůh byl.”
  Ale existence Boha jako přírodniny nepramení z toho, že jsem blbec co se neumí v životě postarat o sebe/co má smůlu a nemůže se v životě o sebe postarat a tak si vymyslí něco, s čím by jeho život byl jednodužší. To, že budu potřebovat 5k neznamená, že se mi v peněžence ty peníze objeví. To, že bych byl moc rád, kdyby mě měla tamhleta pěkná holka ráda neznamená, že mě ráda bude mít. To, že se mi něco podělá a já si budu moc přát, abych se probudil a byl to jen sen neznamená, že to sen je a já se probudím

 10. Colombo says:

  Vysvětlení debility onoho důkazu:

  Něco tu je, potřebuju to vysvětlit.
  Kdyby byl velký stvořitel, tak by tohle všechno mohl stvořit.
  Tohle všehno tu je, takže velký stvořitel existuje.

  Mám ostříhané nehty.
  Mějme Velkého střihače, který mi každou noc nehty ostříhá.
  Mám ostříhané nehty, takže Velký střihač existuje.

 11. caspar says:

  Bez příčiny pracuje pouze perpetuum mobile. Buď ateisté pokládají tento vesmír za onen zázračný stroj, což by bylo velmi nevědecké, nebo by měli doložit, nejlépe vědecky, prvotní příčinu všeho. Nejsou-li toho schopni, měli by o důkazech mlčet a přiznat že pracují na poli víry, podobně, jako křesťané. Prosil by jsem tedy skutečný důkaz, ty, kdo víš co to slovo znamená, už budeš vědět, co po tobě chci. Dík.

 12. Colombo says:

  “Bez příčiny pracuje pouze perpetuum mobile.”
  blbost
  “Buď ateisté pokládají tento vesmír za onen zázračný stroj,”
  blbost
  “nebo by měli doložit, nejlépe vědecky, prvotní příčinu všeho.”
  blbost
  “Nejsou-li toho schopni, měli by o důkazech mlčet a přiznat že pracují na poli víry, ”
  blbost
  “Prosil by jsem tedy skutečný důkaz, ty, kdo víš co to slovo znamená, už budeš vědět, co po tobě chci. ”
  nevíš co chceš, vycházíš z chybnych předpokladů, máš to pomotané.

 13. caspar says:

  Staršího bratra asi nemáš, viď? Chtěl jsem reakci někoho dospělého.

 14. Adela says:

  To protože ateismus není víra, tak zde není náš “názor” na příčinu vzniku všeho. Ostatně tím se zabývá věda, možná budeme mít teorii všeho, alespoň se na ní pracuje 🙂 To, že monoteismus odpovídá na otázky, které nemůže vůbec vědět, je samo o sobě podezřelé, ostatně tak se to praktikovalo dlouhou dobu v historii.

 15. Colombo says:

  Takže jste chtěl všecky ty vaše hlouposti rozepsat? Klidně.
  “Bez příčiny pracuje pouze perpetuum mobile.”
  Perpetuum mobile, jak už název napovídá, znamená, že ke svému chodu nepotřebuje vnější energii, respektive dokonce dokáže energii nějak vnitřně vyrábět (což porušuje zákon zachování energie). S neexistencí prvotní příčiny nemá nic společného, to by se jej pak nikdo nesnažil vytvářet.

  “Buď ateisté pokládají tento vesmír za onen zázračný stroj,”
  nepokládají

  “nebo by měli doložit, nejlépe vědecky, prvotní příčinu všeho.”
  proč? Není důvod vymýšlet si něco, k čemu nemůžeme zatím vědecky dojít. Zase nějaký blbec nepochopil co to znamená věda, že?

  “Nejsou-li toho schopni, měli by o důkazech mlčet a přiznat že pracují na poli víry, ”
  Opět argument na úrovni debila. To, že něco nemůžu dokázat neznamená, že nemůžu vyvrátit důkaz někoho jiného.
  “Prosil by jsem tedy skutečný důkaz, ty, kdo víš co to slovo znamená, už budeš vědět, co po tobě chci. ”
  Důkaz čeho? Existence Boha? Neexistuje. Prvotní příčiny, velkého třesku? To věda zatím nedokáže. Tak co sakra chceš? Pohladit dušičku a dát nesmyslnou naději, že tě Bůh ochrání a že má nějaký smysl se dřít s motykou na poli aby tamten bankéř mohl jezdit v mercedesu? Nemá to žádný smysl. Proč by mělo? Protože se budeš cítit lépe? Lol, jsi ubožák.

 16. protestant says:

  caspar chtěl ale reakci někoho dospělého a rozumného…. 🙂

 17. G. P. says:

  Colombo, jestli můžu, nebyl bych tak arogantní na všechny nově příchozí věřící. Víme, že s Protestantem & Josefem rozumná řeč není. Ale já znám spoustu věřících. S většinou z nich rozumná řeč je, protože jsou agnostici. Věří a uvědomují si, že věří.

  Chybí mi ateistický výklad příčiny vzniku vesmíru a následně života v něm.
  Problém je v tom, že atheism je definován negativně. Nicméně většina atheistů uznává jako vysvětlení vzniku světa přírodní vědu. A ta má theorii velkého třesku.

 18. Machi says:

  Myslíte jako na infantilní otázky dospělácké odpovědi? 🙂

 19. caspar says:

  No, tomu také zcela nerozumím. Věda přece také není víra a přesto hledá odpověď, na zmíněnou otázku, jak sama připouštíš. Člověk chce od nepaměti znát odpovědi na tyhle otázky. Já netvrdím, že křesťanskému výkladu musí všichni věřit. Je to opravdu výklad postavený na víře, nikoli na vědění. Lidé křesťanskému pojetí věří třeba i proto, že mu rozumějí. Pak také proto, že se jim líbí. Neracionálních důvodů je jistě více, ale ty jsou v oblasti víry povolené. Já si myslím, že my, věřící, už teorii všeho máme. Pokud ale někdo hodlá tvrdit. že existence Boha se dá vědecky dokázat nebo vyvrátit, v obou případech bude lhát. Nejspolehlivější způsob, jak vyvrátit víru v Boha je, vědecky dokázat jeho existenci. Druhý způsob jak dostat Boha z mysli lidí je, dokázat vznik světa bez Boží účasti. Tak jsem si myslel, že takový způsob výkladu musíte na těchto stránkách znát, když ten stvořitelsky tak vehementně popíráte. 😀

 20. Colombo says:

  GP: Holt mě po rozmluvě s Josefem přestalo bavit ten důkaz existence Boha z existence světa. Vůbec nechápu, jak si někdo může nabrnkat platnost hypothézy z dat, ze na kterých tu hypothézu vytvářím. Tohle je naprostá ptákovina. To mi vyjde naprosto všecko, co si zamanu.